Vzpomínáte, jaké vášně provázely před necelými třemi lety volbu nástupce Miroslava Pelty v čele tuzemského fotbalu? Na půdě druhého nejpopulárnějšího sportu v Česku je oproti tomu klid. Ne že by se nenašel dostatek ambiciózních jedinců, kteří pokukují po prezidentském postu, a i kritiků stávajících (ne)pořádků se najde dost, ale jít proti Královi se chce málokomu.

„Za dvanáct let na svazu jsme odvedli spoustu dobré práce. Kdyby hnutí nebylo spokojené, asi si mě nebude několikrát po sobě vybírat,“ řekl Král v rozhovoru pro iSport.cz. Prý čekal, že se nějaký protikandidát najde, k tomu však zatím nedošlo.

Vždyť kdo by mohl Krále nahradit? Neoficiální zájem vyjádřil vždy ambiciózní Alois Hadamczik, ten je však pro mnohé mužem včerejška. Petr Bříza se netají touhou nahradit v čele mezinárodní federace IIHF Reného Fasela. Milan Hnilička má nyní práce až nad hlavu v Národní sportovní agentuře, vlivní kluboví bossové jako Libor Zábranský či Martin Straka zase řeší budoucnost extraligy.

V tom je právě Králova síla: dokáže vyvažovat nejrůznější zákulisní vlivy, za dlouhé roky ve funkci si kdekoho zavázal, umí vyjednat kompromis. Navíc rozhodně není neúspěšný ve shánění peněz, vždyť jen zdařile zorganizované domácí mistrovství světa před pěti lety přihrálo do svazové poklady až 100 milionů korun.

„Všechno probíhá v klidu, umíme se navzájem domluvit,“ tvrdí Král. Při pohledu na vypjaté spory kolem budoucí podoby nejvyšší soutěže, juniorských akademií a klesající úrovně mládežnického hokeje se to sice nezdá, ale po každém vzedmutí hladiny vášně zase opadnou, zatímco Král zůstává.

Krize na obzoru

Otázka je, co se zavedenými poměry udělá koronavirová ekonomická krize. Český hokej jako takový (extraliga, reprezentace atd.) v nedohrané sezoně tratil půl miliardy korun. Dosavadní sponzoři utahují opasky a dají se čekat další škrty.

„Museli bychom přistoupit k redukci programů pro mládež, soustředění mládežnických reprezentací a podobně,“ řekl Král nedávno.

Když už je řeč o reprezentacích: to je další bolavé místo Královy dlouhé vlády. Seniorský nároďák vyhrál MS naposledy před deseti lety, poslední medaili získal před osmi lety. Junioři jsou bez velké medaile od roku 2005…

Veškeré strategie ze svazové kuchyně selhávají. Tak co s tím?

Král byl znovu zolen, ve výkonném výboru je také Jágr

V čele Českého hokeje bude i další čtyři roky Tomáš Král. Šestapadesátiletý právník byl dnes na volební konferenci v Praze počtvrté za sebou zvolen prezidentem. Ve výkonném výboru nově zasedne i hrající majitel Kladna Jaromír Jágr, viceprezidenty svazu se stali Petr Bříza, Aleš Pavlík a Libor Zábranský. (čtk)