Pokud jde o Pardubice, tam poslední dobou platí spíš ta druhá varianta. Tradiční extraligová bašta sice ještě v roce 2012 slavila mistrovský titul, jenže pak začal sešup. Ústup ze slávy čím dál víc zrychloval, až se na východě Čech v předminulé sezoně třásli o záchranu.

Pád do baráže znamenal konec éry majitele Romana Šmidberského, který klub prodal zpátky městu, od nějž jej v roce 2008 s velkou slávou koupil. Jeden ze zastupitelů komentoval neutěšený ekonomický i personální stav klubu v tom smyslu, že Šmidberský před lety „koupil krásné zrající rajče a vrátil nám hnusnou plesnivou věc“. Dynamo bylo na dně.

První trenink hokejové Komety Brno v DRFG aréně - na snímku Lukáš Kašpar.
Mág Kašpar se dostává do formy. Blížím se k ideálu, libuje si

Nové vedení klubu v čele s bývalým brankářem Dušanem Salfickým se zprvu těšilo podpoře skalních fanoušků, obzvlášť když mužstvo v minulém ročníku překvapivě došlo až do čtvrtfinále. Avšak teď je důvěra pryč. Pardubice se krčí na předposlední příčce tabulky a rozezlení příznivci přešli k otevřeným protestům.

„V klubu naše výhrady nikoho nezajímají, a tak se obracíme na vás,“ píše se v otevřeném dopise fanoušků, který poslali zastupitelům města. „U jakéhokoli problému dříve zcela otevřený klub nyní volí taktiku nechat problém vyhnít, vše popírat a tutlat,“ míní autoři.

Kokainová aféra

Co všechno fanouškům vadí? Kromě sportovní bídy a odvolání trenéra Miloše Holaně kritizují i životosprávu hráčů, ilustrovanou kokainovou aférou obránce (a člena dozorčí rady klubu) Petra Čáslavy. Nelíbí se jim, že místo odchovanců do klubu přicházejí cizinci, kritizují i neschopnost sehnat dostatek silných sponzorů. A v neposlední řadě se jim nelíbí sepětí Salfického a spol. s vládnoucím hnutím ANO.

„Jakou motivaci mají sponzoři dávat peníze do firmy, která spíš než úspěšný sportovní klub semknutý s fanoušky připomíná politickou trafiku?“ ptají se fanoušci emotivně.

Tomáš Marcinko prožívá s Třincem skvělý listopad.
Útočník třineckých Ocelářů Tomáš Marcinko: První místo neřešíme

Vedení klubu zareagovalo hbitě a v pondělí v podvečer uspořádalo setkání s veřejností. Autoři otevřeného dopisu ovšem odmítli dorazit, protože akce byla podle nich svolána nedůstojně.

Salfický kritizoval novináře

Přesto na mítinku padla zajímavá slova. Salfický se mj. opřel do novinářů, kteří prý jen přiživují negativní atmosféru. Čáslava svůj případ (v srpnu měl údajně při dopravní kontrole pozitivní krevní test na kokain) odmítl komentovat. A bývalý generální manažer Ondřej Šebek, který je vedle Salfického jediným členem představenstva a řídí provozně-ekonomický úsek, připomínal předešlé úspěchy.

Na kritiku fanoušků reagoval i pardubický primátor Martin Charvát (ANO). „Rozumím jejich nespokojenosti s herními výsledky, ale co se týče ekonomické kondice, v loňském roce jsme v klubu hospodařili s kladným výsledkem a i tato sezona by měla proběhnout bez problémů. Po této stránce klub nemá krizový stav,“ uvedl.

Včerejší duel Pardubic se Zlínem (1:5) pak krizi jenom prohloubil. Pnutí mezi fandy a vedením ukazuje, že problém je dlouhodobý a nemá snadné řešení.

Jaromír Jágr potvrdil novou posilu Kladna, Tomáše Plekance. Ten bude zároveň hostovat v dresu Komety Brno
Plekanec zase ukázal srdce, pomůže svému Kladnu. Hrát bude i za Kometu