Vítězství v prestižní týmové soutěži přišlo po dlouhých třiadvaceti letech. Vavříny z Moskvy jsou odrazem vzestupu tuzemských hráček. Vždyť hned sedm českých tenistek je ve světovém žebříčku do 55. místa.

„Bylo těžké nominovat, ale to jsou pro kapitána příjemné starosti. Je to velké vítězství, které je velmi důležité pro český tenis,“ řekl Jan Kukal, který byl kapitánem vítězného fedcupového týmu v roce 1983.

A slova chvály znějí odevšad. I zklamaní Rusové po finále uznali, že na Kvitovou dnes zřejmě nemá nikdo. „Byla to hlavně její zásluha,“ myslí si ruský kapitán Šamil Tarpiščev.

Světová dvojka má za sebou rok z říše snů. Šest titulů a navrch týmový úspěch – to je fantastická bilance. „Energii už nemám, ale oslavu to potřebuje, protože nikdo neví, kolikrát za život se něco takového přihodí. S holkama si to zasloužíme,“ usmívala se Kvitová po finále.

A je možné, že už dnes se na kurtech rodí „nové Kvitové“. Úspěchy rodačky z Fulneku odstartovaly mezi dětmi novou vlnu zájmu o tenis a vítězství ve Fed Cupu tento trend může jen posílit.

Členská základna se rozšíří

„Letošní mimořádně úspěšná sezona pomůže k tomu, že mnoho rodičů a rodin se rozhodne pro tenis. Uvidí velkou motivaci a začne se rozšiřovat členská základna,“ myslí si bývalý daviscupový kapitán Vladislav Šavrda.

Za fedcupovým triufem ovšem nelze vidět jen Kvitovou, i když její přínos byl rozhodující. Česká jednička letos v reprezentaci vyhrála všechny své singlové zápasy, důležitý byl ale i přínos ostatních.

„Vždycky bylo zapotřebí získat třetí bod a vždycky se našel někdo, kdo tým podržel,“ vzpomněl kapitán Petr Pála na příspěvky Lucie Šafářové, Bárbory Záhlavové-Strýcové, Ivety Benešové, Květy Peschkeové a Lucie Hradecké.

Sešla se zkrátka vynikající parta, která může vládnout i v dalších letech. „Špička je úzká, jen osm týmů. S naším týmem můžeme hrát každý rok o nejvyšší příčky, ale taky nemusíme, může rozhodovat baráž a ani nemrkneme,“ myslí si Pála.

Zopakují si popěvek?

Jisté je, že při obhajobě se Češky budou muset obejít bez Peschkeové. Zkušená deblista se rozhodla ukončit po třinácti letech svou fedcupovou kariéru. V tu pravou chvíli – na vrcholu.

„Jednou si musíte říci, že je konec, a skončit na vrcholu je dvakrát tak krásnější. Jsem hrdá na to, co se nám povedlo,“ povídala šestatřicetiletá Peschkeová, která ve Fed Cupu začínala v roce 1998.

„My tu mísu stejně vyhrály!“ prozpěvovaly si Kvitová a spol. v neděli. Uslyšíme tento popěvek znovu za rok?