V pondělním čtvrtém utkání přispěl slovenský mistr světa z Göteborgu z roku 2002 k výhře 5:2 nad Spartou čtyřiceti úspěšnými zákroky a Moeller po snížení na 1:3 na zápasy ještě vykřesal naději na zisk titulu.

"Věřím, že forma je zpět a v dalších zápasech budu chytat jako v sérii proti Budějovicím," řekl v rozhovoru s novináři Lašák. Po sériích se Znojmem a českobudějovickým Mountfieldem vládl statistikám vyřazovací části. Měl průměr 1,59 inkasované branky na zápas, úspěšnost zákroků 94,96 procenta a připsal si tři čistá konta.

Ve finálové sérii, která se může pochlubit rekordním počtem branek, si podobně jako sparťan Tomáš Duba bilanci pokazil. Ve finále má úspěšnost zákroků 86,5 procenta a průměr 4,45 obdrženého gólu na utkání. "Musím mužstvo podržet. Je to můj úkol. Nejsem spokojený se svými výkony v prvních třech zápasech," prohlásil sebekriticky.

Pardubičtí hokejisté po třech porážkách nerezignovali a v pondělí povedeným výkonem naznačili, že je víra v zisk titulu ani za stavu 0:3 na zápasy neopustila. "Zamýšlel jsem se nad svými výkony, protože nebyly dobré, byly naopak špatné. Chtěl jsme zabojovat a podržet mužstvo," líčil Lašák své rozpoložení před pondělním duelem. V něm ani na vteřinu nepolevoval v koncentraci, protože obraty v tomto finále jsou časté. "V jiném finále vedení třeba o dva góly znamená hodně, v tomto to nic není."

Z pardubických hráčů za nepříznivého stavu spadlo napětí a vyvarovali se chyb z předešlých zápasů. "Atmosféra v kabině byla uvolněná. Byli jsme úplně jiný tým. Nedělali jsme tolik chyb v obraně. Byl to špičkový výkon. Ani jsem nemusel mít žádný klíčový zákrok," popsal Lašák proměnu. Předtím jeho klub propadal v defenzivě a slovenský reprezentant bere velkou část viny na sebe. "Kluci hráli špatně a já jsem je nepodržel. Muselo se jim hrát těžko, když se museli strachovat o každou střelu."

Úspěch v pražské T-Mobile Aréně, kde do pondělí v play off nikdo nevyhrál od čtvrtfinálového postupového vítězství Vítkovic v roce 2005, zvedl Moelleru sebevědomí. "Je to super pocit. Potěšili jsme fanoušky, vychutnávám si to, ale musím zůstat na zemi na další zápasy. Čeká nás ještě dlouhá cesta, věřím tomu," řekl Lašák. Doufá, že série neskončí už ve čtvrtek v Pardubicích. "Budeme bojovat a snažit se vyhrát," doplnil.

Lašák se omluvil za své výroky po prvním finálovém duelu, který ve středu Pardubice prohrály 4:5 v prodloužení, když inkasovaly od Ondřeje Kratěny v oslabení při vyloučení kapitána Miroslava Hlinky. Slovenský brankář se po utkání zlobil, že Hlinka neměl být vyloučen a navíc podle jeho vyjádření bezprostředně po utkání měli sudí přerušit hru před brejkem Sparty, protože Duba držel dlouho puk. "Byly to emoce. Hlinka udělal v prodloužení faul a Duba puk nedržel dlouho. Omlouvám se," řekl Lašák s odstupem času o situaci, kterou měl možnost si detailně prohlédnout.

V pondělí opouštěl sparťanskou halu s knihou v ruce. Volný čas během finále si vyplňuje čtením Poroty od Johna Grishama. "Je to můj oblíbený autor. Čtu si i před zápasem, protože jsme v hale vždy moc brzo," uvedl Lašák.