Chomutovský odchovanec se podílel na vítězství Bruins nad Pittsburghem 6:5 v prodloužení.  Dvaadvacetiletý útočník věnuje pamětní puk mamince zesnulého kamaráda Ondřeje Buchtely.

V Bystřanech se konal ve čtvrtek pohřeb hokejisty Ondřeje Buchtely.
Sbohem, Ondro. Na dojemné loučení s Buchtelou přijeli Bílí Tygři i Piráti

„Když Ondra před dvěma lety umíral, slíbil jsem mu, že se jednou dostanu do NHL. Puk předám jeho mámě, slíbil jsem to jemu i jeho rodině,“ svěřil se český mladík. 

Lauko a Buchtela byli velcí kamarádi. Společně hráli v mládežnických týmech Chomutova. Buchtela zemřel v pouhých dvaceti letech na vzácný typ rakoviny srdce. Po jeho smrti si Lauko vytetoval na ruku iniciály OB a číslo 4. 

Premiérová trefa Jakuba Lauka v NHL:

Zdroj: Youtube

„Věděl jsem, že Ondra nemá moc šancí na přežití. Bylo to hrozné. Byli jsme v kontaktu přes sociální sítě, i s jeho přítelkyní Aničkou. Pak jsme se jednou viděli. Chtěl jsem s ním být v kontaktu víc, ale bohužel to moc nešlo,“ líčil Lauko před dvěma lety na pohřbu svého kamaráda. „Ondra byl skvělý člověk. Hráli jsme spolu v jedné lajně.“

Jakub Lauko (vlevo) slaví gól v dresu Bostonu.
Nikdo vám neřekne, jestli budete hrát NHL. Je to jenom na mně, ví talent Lauko

Buchtela byl talentovaný hokejista, kterému lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na srdci. Smutnou zprávu se odchovanec ústeckého hokeje a mládežnický reprezentant dozvěděl 14. května roku 2020.

„Byl to nejhorší den v mém životě. Důvodem proč jsem netrénoval a nebyl aktivní na sociálních sítích a nevycházel jsem z domu a když už tak jen na vozíku je rakovina,“ oznámil Buchtela.

Se zákeřnou nemocí se snažil bojovat, ale tenhle nerovný souboj nešel vyhrát. Nic platná nebyla ani obrovská vlna solidarity. Na transparentním účtu na Buchtelovu léčbu se sešlo přes 3,5 milionů korun. Přispěli i známí hokejisté například Jakub Voráček, Dominik Hašek, David Krejčí a spousta dalších. Mezi nimi i bývalý fotbalový brankář Petr Čech. Dva měsíce poté, co se dozvěděl o nemoci, Buchtela zemřel.