Početnou marodku v útoku se hokejové Pardubice rozhodly řešit. Radikálně. Před zápasem se Zlínem odpálily přestupovou bombu. Jejich dres oblékne vyhlášený střelec Pavel Brendl.

Žádný střídavý start z první ligy, nebo druhořadý hráč na zkoušku. Přivábily těžký kalibr, útočníka, který působil v NHL, ve Švédsku, Rusku i Finsku. Třicet gólů za sezonu? S tím nemá třicetileté křídlo žádný problém.

„Pavel tu bude na měsíc, na konci listopadu budeme celou situaci řešit s ohledem na aktuální stav mužstva“, uvedl v oficiálním klubovém prohlášení generální manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Zbyněk Kusý.

Mimo jsou totiž dvě útočná slovenská esa. Radovan Somík se k hokeji vrátí až po Vánocích, zdravotní potíže souží i hlavního střelce týmu Martina Barteka. K nim je třeba připočíst ještě Zohornu. „Jsme rádi, že se nám Pavel rozhodl pomoci. Je to Východočech, mám s ním nejlepší zkušenosti z mládežnických reprezentačních týmů a doufám, že nám v naší těžké situace pomůže,“ těší se na rodáka z Nového Města Kusý.

V NHL se kloudně neprosadil

V letošní sezoně Brendl nikde nehrál a sháněl angažmá. Extraligu si vyzkoušel jenom ve dvou zápasech za Třinec. Na draftu NHL si ho před jedenácti lety vybrali jako celkovou čtyřku New York Rangers, experti mu věštili velkou budoucnost, jenže v zámoří se kloudně neprosadil. Podobně tomu bylo i v reprezentaci.

Výjimkou bylo pouze MS do 20 let v roce 2001, kdy se Brendl stal nejlepším útočníkem turnaje, získal největší počet bodů a vyhrál hodnocení plus, mínus. Česko tehdy vybojovalo zlato a na lavičce stál i současný kouč Pardubice Pavel Hynek.

Zámořskou misi odpískal Brendl před pěti lety a dobře udělal. 34, 31, 35 a 27, tolik gólů nasázel ve Švédsku a Rusku. Jenom loni toho nenahrál tolik a na své poměry zaznamenal „pouhých“ 16 branek.

Nikdy nebyl útočníkem, který myslí v první řadě na obranu. Ale dokonale na něho sedí jiná charakteristika: Pravák s výstavní ránou z první. Dejte mu puk v útočné třetině a můžete jít slavit ke střídačce. Dělostřelec se teď pokusí ukázat svoje schopnosti Pardubicím.

(ry)