Pětadvacetiletý rodák z kavkazského Majkopu dominoval této sezoně slavné zámořské ligy způsobem, jaký už dlouho nebyl k vidění. Stačí pár čísel. Kučerov v základní části posbíral 128 bodů za 41 gólů a 87 asistencí. Opulentnější ofenzivní hody předváděli naposledy Mario Lemieux (161 bodů) a Jaromír Jágr (149) v sezoně 1995/96.

Jágr pak jednou vyhrál Art Ross Trophy se ziskem 127 bodů (ročník 1998/1999), Joe Thornton o sedm let později zvládl 125 bodů za sezonu. Jinak se v minulých dvou dekádách ke Kučerovovi nikdo nepřiblížil. O to překvapivější je pak slyšet samotného tahouna Tampy tichým hlasem hovoří hlavně o tom, jak dobří jsou jeho parťáci, těm že patří jeho vděk.

Přihrávka nadevše

„Už jako kluk jsem vždycky hrál pro své spoluhráče, vždyť hokej je týmový sport. Nesmíte být sobečtí,“ tvrdí Kučerov, jehož góly a přihrávky katapultovaly Tampu do role hlavního favorita na zisk Stanley Cupu.

Není jako jeho starší krajan Alexander Ovečkin, pálící na bránu z každé pozice. Mnohem větší radost má z povedené nahrávky. Rád na ledě vymýšlí kulišárny, po kterých skóruje někdo z jeho spoluhráčů. A to bez ohledu na to, že i trenér Tampy Jon Cooper po něm občas chce, aby častěji zakončoval.

Jenže Kučerovovy hokejové instinkty jsou dané. „Dokáže přesně najít spoluhráče v jakékoli situaci. Dobře ví, že to je hlavní přednost jeho hry a pokouší se ostatním vytvořit co nejvíc gólových šancí, kolik to jen jde,“ zhodnotil svého parťáka obránce Rayn McDonagh.

Zatímco fanoušci i komentátoři se zakuckávají nadšením nad Kučerovovou rekordní sezonou, on sám pochval-ný hlahol odmítá. „Mojí prací je jít na led a hrát, ne o tom mluvit. Neohlížím se za tím, kolik zápasů jsme vyhráli, ty nejdůležitější mače nás teprve čekají,“ nejproduktivnější hokejista NHL před startem play-off.

Pořád se zlepšuje

Kromě toho, že mezi hokejovými hvězdami vyniká svou skromností, prim hraje také v učenlivosti. „Je to student hokejové hry. Neustále sleduje ostatní a učí se od nich. Má neuvěřitelný přehled o lize i veškerém hokejovém dění,“ citovala agentura AP jeho agenta Dana Milsteina.

Stačí letmý pohled na Kučerovovy statistiky a je zcela zřejmé, jak se útočník Tampy zlepšuje. V předminulé sezoně zaznamenal 85 bodů, v minulé sezoně už to dotáhl na rovnou stovku a letos je o dalších 28 bodů dál. Neskutečný růst.

Kučerova teď ale zajímá jediná věc Stanley Cup. Dovede jeho hokejová genialita Tampu až k blyštivému grálu? První překážkou na cestě bude Columbus.