Do utkání s Montrealem nevstoupili hokejisté Buffala vůbec dobře. Už ve druhé minutě poslal hostující tým do vedení Jordan Harris a Sabres tak museli okamžitě hledat odpověď. O chvíli později však naskočil na led ke své premiéře v NHL český mladík Lukáš Rousek a v KeyBank Center bylo po problémech.

Odchovanec pražských Letňan si udělal prostor v okolí brankoviště a když se nepřesná rána spoluhráče Tysona Josta najednou odrazila od zadního mantinelu až před bránu, stála před třiadvacetiletým útočníkem téměř odkrytá klec. Už to stačilo jenom trefit.

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól.
Speciální moment, řekl k překonání mety Pastrňák. Boston se přiblížil k rekordu

Bum! A oslavy mohly vypuknout. Svého prvního gólu v nejslavnější lize světa se Rousek dočkal už na konci čtvrté minuty, čímž také překonal dosavadní rekord někdejšího legendárního útočníka Jaroslava Pouzara a posunul se do čela historické tabulky. „Opravdu jsem nečekal, že se mi něco takového podaří. Navíc hned při prvním střídání,“ oplýval se radostí český talent.

V tu chvíli mu z tribuny aplaudovali kromě nadšených fanoušků Sabres také dva mladí krajané a strůjci nedávného stříbrného úspěchu české dvacítky Jiří Kulich s Davidem Jiříčkem, kteří proti sobě nyní válčí v play-off AHL. S prvním jmenovaným navíc letos Rousek utvořil na farmě sehranou dvojici, když společně nasbírali velice slušných 89 kanadských bodů.

„Potkali jsme se před zápasem. Když zjistil, že budu hrát, tak mi hned řekl, že se určitě přijde podívat,“ prozradil Rousek po utkání, které nakonec Sabres prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Český útočník se ale náramně bavil. Těsně před polovinou hrací doby navíc přidal na své konto už druhý kanadský bod, když šikovným přenecháním kotouče na modré čáře odstartoval pohlednou kombinaci Buffala, kterou zakončoval přesnou trefou Riley Stillman.

Získal si respekt fanoušků i trenéra 

Na ledě nakonec Rousek strávil jen něco málo přes devět minut, i přesto už si ale stihl získat pozornost a upřímný respekt od fanoušků, spoluhráčů a rovněž hlavního kouče Dona Granata, který rozhodně neskrýval radost za svého debutanta.

„Trénuje s námi, takže ví, jakým stylem se prezentujeme. Ale prokázat to v zápase není vůbec jednoduché. Jenom potvrdil, že je skvělým hokejistou,“ vysekl poklonu českému útočníkovi.

Rychlost, šikovnost a v neposlední řadě také neuvěřitelná bojovnost. Zejména ta mu na začátku uplynulé sezony pomohla vyhrát náročný souboj se zraněným kolenem. S Rouskem to v jednu chvíli nevypadalo vůbec dobře, bývalý člen kádru pražské Sparty se ale nevzdal. A do letošního ročníku naskočil v úžasné formě.

Hokejisté Floridy ve speciálních dresech pro kampaň Pride Night
Strach z Putina? Radši žádné duhové dresy. Jak se slovutná NHL podřizuje Rusku

Na farmě v Rochesteru patří v aktuální sezoně mezi hlavní ofenzivní tahouny, v týmové produktivitě navíc obývá hned druhé místo i proto si po čase konečně vysloužil pozornost také z vyšších pater.

A své první okamžiky mezi hokejovou elitou si nemohl vynachválit. „Byla to celkem jízda, ale tak to prostě je, když jsou kolem vás nejlepší hráči na světě,“ prozradil Rousek.