Ocenění, o němž rozhodují samotní hráči, získal poté, co z celkového počtu 342 hlasujících obdržel 52 hlasů, zatímco Marko Daňo 37 a jeho třinecký spoluhráč Martin Růžička 36. Jak Sedlák uvedl, moc si ho váží a vnímá ho jako odměnu za všechno vynaložené úsilí.

Tomáš Kundrátek (úplně vlevo), Jakub Flek (uprostřed) a Jan Ščotka vpravo na tréninku národního týmu
Boj o Rigu v Brně graduje. Zbořil zažije premiéru, Ščotka je nervózní

„Potěší to moc. Je to odměna za každodenní práci, která není tolik vidět, ale na konci toho dne se to sečte. Jsem za to rád. Je to asi první takové ocenění v mé kariéře a hrozně si toho vážím. Zároveň z toho mám velký respekt, protože vím, že je těžké to získat a není to jen o mně, je to i o všech lidech okolo mě, jak spoluhráčů a trenérů, tak i rodiny. Takže je to velké zadostiučinění za moji práci, ale zároveň je tam velký respekt z toho, že to není jen o mně,“ prohlásil Sedlák po pátečním slavnostním vyhlášení v Brně.

Třicetiletý českobudějovický rodák se zkušenostmi z NHL či KHL řadí ocenění hodně vysoko. „Každá taková cena se musí zařadit na ty skoro nejvyšší příčky. Samozřejmě ještě úplně nad tím jsou týmové úspěchy a ocenění. Tohle jde někam hned pod to. Asi každý člověk je rád, když ostatní ocení jeho práci a vyhodnotí ho jako nejlepšího,“ podotkl Sedlák.

„Je to možná i trošku taková malá náplast na to, co se nepovedlo dotáhnout s Pardubicemi, ale já jsem se samozřejmě nevrátil proto, abych vyhrával osobní trofeje, kanadské bodování nebo byl nejlepším střelcem. Kvůli tomu hokej nehrajeme. Vždycky je to pak pěkné, když toho dosáhnete, ale myslím, že nejvíc osobních ocenění stejně dostanete, když vyhrajete týmový titul, což bylo vidět i během letošního vyhlášení. Ten další cíl je jasný,“ dodal Sedlák s připomínkou vyřazení Dynama, které bylo hlavním favoritem na zisk titulu, v sedmizápasové semifinálové sérii play off s Třincem.

Zapomenout mu pomáhá i působení v reprezentačním týmu, v němž usiluje o nominaci na světový šampionát. „Je to přesně tak. Poté, co jsme vypadli, jsem hokej týden nesnášel. A popravdě řečeno jsem se zrovna moc nedíval ani na finále. Viděl jsem pár minut… Stačí však pár dní a trochu se to vstřebá, ale samozřejmě to mám v sobě dál. A myslím, že by si to v sobě měl nést každý z nás třeba až do konce kariéry. Nebo minimálně do konce příští sezony, abychom se z toho poučili a motivovalo nás to do další práce,“ zdůraznil Sedlák.

Vítkovického kapitána Dominika Lakatoše to táhne do ruské KHL
Hokejoví padouši. Češi se krvavých peněz od Rusů neštítí, vinu nesou i agenti

Z osobního hlediska měl ohledně poučení do budoucna jasno. „Je spousta věcí a momentů, kdy jsem mohl zahrát lépe. A víc se soustředit na důležité okamžiky, v nichž se zápasy rozhodují. Jel jsem třeba sám na bránu a nedal jsem gól. Samozřejmě se to stává, ale v těch klíčových okamžicích to chce prostě takovou šanci proměnit,“ přemítal Sedlák.

Nebyla to lehká sezona

Pozvánka od reprezentačního kouče Kariho Jalonena ho potěšila. „Ty dny byly dlouhé, jak jsem pořád přemýšlel nad tím, co šlo udělat jinak a co jsme mohli změnit, z jakých důvodů to nevyšlo. Ale pak jsem dostal pozvánku a od chvíle, kdy jsem zase s reprezentací, tak je to zábava a mám z hokeje opět radost. Je určitě lepší se do toho takhle hned zase položit a přepnout, než v tom ležet. Člověk má jinou náplň dne, než jen sedět doma, odpočívat a přemýšlet. Jsem rád, že jsem dostal tu příležitost a můžu hrát. Úplně nejlepší by samozřejmě bylo, kdybych si mohl zahrát i na mistrovství světa, ale uvidíme, jak to dopadne,“ řekl Sedlák.

Při ohlédnutí za sezonou, kterou načal v dresu Colorada a následně hájil v NHL také barvy Philadelphie, než se rozhodl pro návrat do Pardubic, si pochvaloval, že se k návratu odhodlal. „Nebyla to lehká sezona, nikdy předtím jsem nevystřídal tři týmy v jednom roce. Ale myslím, že to rozhodnutí o návratu bylo nejlepší možné, které jsem mohl udělat. Jsem tady hrozně šťastný,“ uvedl.

Václav Varaďa se stává novým trenérem HC Dynama Pardubice
Pardubice převzal Buldok Varaďa. V každém utkání chci vítězit, avizuje

„Hokej dělám proto, že mě moc baví. A je super, když je něco vaším koníčkem a přitom to máte jako svou práci. Když vás něco tak úplně nenaplňuje, nemá asi cenu to dělat, protože to nebudete dělat s potěšením. Jsem rád, že jsem to rozhodnutí udělal a vrátil jsem se. V šatně máme super partu, což mi každý den dodává energii do práce,“ dodal Sedlák.

V příští sezoně bude mít s Pardubicemi šanci na nápravu, měl by na východě Čech zůstat. „Nebudu to zatím více rozmazávat, ještě bych s tím počkal, ale všude jsou o tom nějaké zprávy, takže lidi už o tom asi všechno ví,“ řekl s úsměvem Sedlák.

Anketa Tipsport extraligy ledního hokeje Hokejista sezony 2022/23:

Hokejista sezony (vyhlašují Tipsport, Generali ČP): Lukáš Sedlák (HC Dynamo Pardubice).
Nejlepší hráč Generali Česká pojišťovna play off - Cena Václava Paciny (MF Dnes): Daniel Voženílek (HC Oceláři Třinec).
Nejlepší trenér (ČTK): Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec).
Nejlepší brankář (Právo): Aleš Stezka (HC Vítkovice Ridera).
Nejlepší obránce (Blesk): Uvis Janis Balinskis (Bílí Tygři Liberec).
Nejlepší střelec (Deník Sport): Marko Daňo (HC Oceláři Třinec).
Nejproduktivnější hráč základní části (Škoda Auto): Martin Růžička (HC Oceláři Třinec).
Cena za oddanost hokeji (O2 TV): Daniel Přibyl (HC Sparta Praha/BK Mladá Boleslav).
Nejlepší nováček - Cena Otakara Černého (Česká televize): Eduard Šalé (HC Kometa Brno).
Zlatá helma Komerční banky: Dominik Furch (HC Kometa Brno).
Nejlepší hráč utkání (Kaufland): Dominik Furch (HC Kometa Brno).
Vítěz Radegast indexu (Radegast): Richard Nedomlel (Mountfield Hradec Králové/Bílí Tygři Liberec).
Nejlepší rozhodčí (BPA): Antonín Jeřábek.
Pohár Jaroslava Pouzara - vítěz základní části (Český hokej): HC Dynamo Pardubice.
Mistr České republiky (Tipsport, Generali ČP): HC Oceláři Třinec.
Vítěz 1. ligy (Chance): PSG Berani Zlín.
Enyaq Hockey League: HC Dynamo Pardubice.