Jen 121 dní. Tolik času zbývá do plánovaného zahájení letošního mistrovství světa v ledním hokeji. Kde se bude konat? To zatím není jasné. Jisté je jedno: v Bělorusku, které mělo turnaj pořádat spolu s Lotyšskem, to nebude. V pondělí o tom rozhodla Rada Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Jiný verdikt se snad ani nečekal.

„Mrzí mě to, snažili jsme se dosáhnout toho, aby šampionát sloužil jako pozitivní nástroj k uklidnění situace v Bělorusku. Rada ale usoudila, že by nebylo možné zajistit bezpečí všech účastníků,“ uvedl šéf IIHF René Fasel.

Jinak ale nepotvrdil, zda pořadatelství zůstane Lotyšsku, či zda se o něj s někým podělí. V úvahu přichází třeba Slovensko, nabídli se i Dánové. Vzhledem k pandemické situace by však zřejmě bylo účelnější hrát jen na jednom místě. To musí vedení federace ještě rozhodnout.

Tvrdívá se, že nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Platí to i o hokeji. Když před více než deseti lety přiklepla IIHF pořadatelství světového šampionátu pro rok 2014 Bělorusku, i tenkrát se zvedla vlna odporu.

Proti okázalé reklamě na Lukašenkův pochmurný režim protestoval Evropský parlament i američtí senátoři, ale marně. Kníratý mocnář tlak hravě ustál i díky Faselovu přesvědčení, že hokej se nemá co míchat do politiky.

Spletl se

Pokud se Lukašenko domníval, že si MS přes všechny překážky (a že jich je) vyvzdoruje i letos, spletl se. Šok z brutálního způsobu, jakým se vláda pokouší potlačit opoziční hnutí, se spojil s pochybami, zda Bělorusové dokáží zajistit zdraví a bezpečnost účastníků v době covidové, a výsledek byl jasný.

Zřejmě nejvášnivější milovník hokeje mezi hlavami států se už nemohl spolehnout ani na diplomatického lišáka Fasela, který se ocitl pod rostoucím náporem spolupořádajících Lotyšů, dalších národních svazů, politiků a (především) sponzorů.

Když mocná Škoda, sponzor MS od roku 1993, minulý týden odmítla podpořit turnaj v Minsku, muselo se něco stát.

„Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva,“ vzkázala automobilka a dodala, ať se pánové z IIHF podívají do garáží, s čím jezdí.

Hnilička: Šibeniční termín
"Čtyři měsíce do startu je pro nového pořadatele dost šibeniční termín, ale jsem přesvědčen, že MS proběhne bez organizačních problémů," řekl Milan Hnilička, bývalý hokejový reprezentant a šéf Národní sportovní agentury.

Po Novém roce si Fasel ještě zaletěl do Běloruska, ale jeho přátelský pokec s Lukašenkem mu vynesl jen kritiku.

„Mrzí mě, že to vyvolalo tak negativní reakci,“ uvedl šéf IIHF s tím, že jednání s vedoucími představiteli pořádajících zemí je obvyklé, vzápětí ale zadul na ústup. „Jsme hluboce znepokojeni neklidem v zemi a zároveň pochybujeme o schopnosti organizátorů udělat vše pro bezpečí v době pandemie,“ přiznal Fasel.

A to ještě nebyla řeč o šéfovi běloruského hokeje Dmitriji Baskovovi. Tento gentleman je totiž podezřelý z osobní účasti na brutální vraždě opozičního aktivisty. „Vyžádali jsme si veškeré podklady a důkazy pro vlastní vyšetření. Jde o velmi vážné obvinění,“ řekl Fasel, zatímco opozice má jasno: IIHF zaštiťuje vládní teror.

„Šampionát má být oslavou pro celý národ, ale jak můžeme slavit, když denně vidíme násilí a naši lidé jsou mláceni a zatýkáni?“ ptá se bývalá plavkyně Alexandra Herasimenjová, která pro Bělorusko získala tři olympijské medaile a nyní je členkou opoziční stínové vlády v exilu.

Nátlak nakonec splnil účel, v Minsku se hrát nebude. Otazníky nad letošním MS se ale vznášejí i nadále.