Hokejisté Vítkovic zvítězili ve třetím duelu semifinále play off extraligy na ledě Pardubic 3:0 a vedou v sérii 2:1 na zápasy. Ostravané rozhodli o své první výhře na ledě Východočechů po více než dvou letech třemi góly ve druhé třetině. Již čtvrté čisté konto v letošním play off dnes vychytal Roman Málek. Čtvrtý duel je na programu ve čtvrtek opět v Pardubicích.

Pardubice - Vítkovice 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Vítkovická parta přestála před více než deseti tisíci diváky bez elitního obránce Marka Malíka, který zůstal v Ostravě, kde léčí zánět průdušek a bere antibiotika, úvodní nápor domácích a sama byla čím dál více nebezpečnější.

Káňa vystihl špatnou rozehrávku domácích, vyslal do sóla Ujčíka, který se rozhodl zakončit střelou mezi nohy, ale Růžička své betony zacvakl včas. „Nebyla to vyloženě hrubá chyba, zvolil jsem riskantnější řešení, naštěstí z toho gól nebyl,“ oddechl si chybující Jan Kolář.

Vítkovičtí ohromovali sebevědomím a aktivitou. V přesilovce se natlačil před branku Klimek, který našel Pohla, ale zakončení mu zmařil na poslední chvíli vložením hokeji Špirko. Před přestávkou ještě zahrozil Ujčík, ale v přečíslení minul.

Odvážná hra přinesla hostům ovoce po 66 vteřinách druhé třetiny. Huna převzal na modré puk, vjel do pásma a svým typickým švihem otevřel svým druhým gólem v play off skóre utkání. Východočeši mohli srovnat Somíkem, který však nedokázal v přesilovce zamést svižnou přihrávku přes brankoviště do zcela odkryté klece.

Jen co byli hosté v pěti, ujížděl v přečíslení dvou na jednoho Vrána, sám zakončil, ale Růžička dokázal střelu vyrážečkou uklidit do rohu. Reparát už zvládl Vrána na výbornou, když mazácky podržel na holi přihrávku od Pohla a parádně zavěsil. „Měli jsme tam taky šance, ale dnes platilo a hned dvakrát, známé nedáš – dostaneš,“ vykládal pardubický útočník Radovan Somík, který byl na ledě u všech tří gólů.

Vítkovice byly v laufu, naopak obvykle skvělý pardubický divák mlčel a překvapen sledoval představení Ostravanů. Szturc prolétl podél pravého mantinelu, ale byl zezadu seknut, proto lépe nezakončil. Dlouho se hosté poškozeni cítit nemuseli. Následné buly vyhrál pro Ujčíka kapitán Burger a nejlepší vítkovický střelec v play off okamžitě napálil puk do víka.

Pardubičtí do třetí třetiny zamíchali se sestavou, do branky se postavil náhradník Adam Svoboda, ale žádné zmrtvýchvstání se nekonalo. Vítkovičtí rytíři si do puntíku plnili defenzivní úkoly, nenechali se rozhodit ani některými nepříjemnými zákroky podrážděných pardubických hokejistů a ještě stačili i útočit.

Zvýšit mohl v samém závěru Káňa, ale že nedal, to jemu, ani nikomu z jeho spoluhráčů, nevadilo. Vítkovice slavily vítězství na pardubickém ledě po více než dvou letech. „Byl to nejlepší zápas, který jsme v play off odehráli. Kluci hráli fantasticky,“ vykládal vítkovický hrdina Roman Málek, který kryl všech 31 střel a radoval se v devátém utkání v play off ze čtvrté nuly. „Věděli jsme, že máme velkou šanci. Pardubice měly vyhrát, což se jim nepodařilo. Hráli jsme výborně dozadu, kluci přede mnou měli i odražené puky. Jsme strašně šťastní,“ dodal Málek.

Branky a nahrávky:
22. Huna (Strapáč, Punčochář), 38. Vrána (Pohl, Trnka), 39. Ujčík (Burger). Rozhodčí: Minář, Hodek - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 10.050 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Pardubice: M. Růžička (41. A. Svoboda) - Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, M. Drtina - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Zohorna, Somík - Kůrka, Rákos, Špirko - Pineault, Kousal, Buchtele - od 41. navíc Nahodil. Trenéři: Jandač a Hynek.
Vítkovice: Málek - Ficenc, Vosátko, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák - Ujčík, Burger, Káňa - Huna, J. Sýkora, Strapáč - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, M. Hlinka, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.