Extraliga je zachráněná, i když to bylo s velkými nervy. Jaká byla podle vás sezona?
Jestli jsem počítal dobře, tak během sezony jsme odehráli 78 mistrovských zápasů. Do toho i čtyři přípravné zápasy, takže jsme na nějakých 82 zápasech. To si myslím, že je obrovská porce. Nám se sezona vůbec nepovedla. Myslím, že jsme se na tom podíleli určitým dílem všichni. Jako tým jsme prožili sezonu, kdy po titulu, jak se říká, přichází pokles. Vybrali jsme si to až do dna. Nakonec jsme ale rádi, že jsme sezonu zvládli.

Rozeberte sezonu detailněji.
Rozdělil bych ji na tři části. V Lize mistrů jsme se neprezentovali špatnými výkony, ale přišla liga a vstup do soutěže se nám nepovedl. Tým to poznamenalo. Pak přišla zranění a to nám nepřidalo. Celou sezonu jsme měli problém dát dohromady dvě produktivní lajny, které nám šlapaly loni. Ze druhé lajny nám odešli Petružálek a Ručinský, tak jsme ji doplnili o hráče, kteří by se pohybovali ve třetí nebo čtvrté lajně. První lajna hrála ve stejném složení, ale bohužel mimo Hübla se Jánský a Lukeš ze začátku nepotkali s formou. Potřebovali jsme, aby dělali body, držel je Hübl, ale na něj to potom trošku dolehlo. Vše to vyvrcholilo zraněním Jánského. Pak se zranil Hübl a v ten moment jsme první lajnu ztratili a čekala nás druhá polovina sezony, kde jsme věděli, že budeme hrát o všechno.

Asi jste byli rádi, že jste získali Radka Dudu?
Strašně nám pomohl. Vytvořili údernou lajnu s Hanzlem a Lukešem. Myslím, že kdybychom od začátku sezony měli takové lajny dvě, tak by sezona vypadala úplně jinak. V tom vidím důvod, proč se nám sezona nepovedla. Pak také odstoupil Ondra Weissmann a dostali jsme se do kritické situace. V ten moment přišel Miloš Hořava, který nám pomohl s přípravou a tréninky. Dali jsme tak alespoň dohromady realizační tým z loňska a od té chvíle se to opět začalo zvedat. Mysleli jsme si, že bychom ještě mohli dokázat sezonu zachránit a vyhnout se baráži. Myslím, že se to rozhodlo v Pardubicích, kdy jsme na konci zápasu dostali vyrovnávací gól. Tam vyhrát, tak jsme se asi baráži vyhnuli. Snažili jsme se mužstvo připravit tak, aby to zvládlo psychicky. Baráž je totiž hodně o psychice. Tahle sezona je pro všechny ponaučení. Máme výbornou zkušenost z toho, když se daří, a teď jsme si to vyzkoušeli i z opačné stránky.

Klub, i když se nedařilo, tak fungoval jednotně, i fanoušci byli skvělí. Nedělali se žádná unáhlená rozhodnutí. Jinde by už možná skončil i trenér, vy jste dostal důvěru.
Není to obvyklé. Musím říct, že byly momenty, kdy jsem čekal, že by mohlo dojít ke změně. Člověk tyhle věci vnímá. Vedení mě ale podrželo ve funkci a já jsem za to samozřejmě strašně rád, že byli takhle trpělivý. Je to neobvyklé na ty poměry, ale myslím si, že to bylo dané tím, že loňskou sezonu poznali tu práci a že věděli, že nastaly okolnosti jako zranění a ztráta formy, že i hráči někdy nebyli úplně koncentrovaní na hokej. Myslím, že i tohle zohlednili. Snažili jsme se jako trenéři na hráče působit stejně nebo podobně jako v mistrovské sezoně. Ale nebyla buď sportovní forma nebo přišla zranění. Pak je to těžké. Probírali jsme to s vedením klubu. Věřili nám jako realizačnímu, že tu ligu dokážeme zachránit.

Manažer Robert Kysela říkal, že u týmu pokračujete. Nyní se hledá nový asistent, Miloš Hořava by to ale být neměl.
Ještě jsem s Milošem nemluvil. Chtěl by se s ním spojit a oslovit ho. Robert má ale asi zprávy, že půjde do zahraničí nebo netuším. Když to tak bude, budeme muset intenzivně hledat asistenta, protože Jirka Šlégr se rozhodl, že půjde do pozice, ve které byl, takže druhý asistent a bude se věnovat i řízení klubu.

Robert Kysela také mluvil o tom, že se trošku okysličí tým.
Chtěli bychom ho doplnit. Myslím si, že v tomhle panuje shoda mezi mnou a vedením klubu. Přivést hráče, kteří si například dobře vedli v první lize a nemají věk, potom tady máme mladé hráče, kteří se ukázali v posledních zápasech baráže a těm dát také příležitost. Pak samozřejmě přivést i hráče, abychom sestavili dvě produktivní lajny. To je náš základní úkol. Pokud se nám to podaří, tak věřím, že se naše výsledky zlepší.

Jaká bude příprava?
Soustředění v Turecku vypustíme z bezpečnostních důvodů a přípravu budeme absolvovat v Litvínově. Hráčům dáme volno jen tři týdny a pak nastoupíme kondiční přípravu. To teď vychází na 16. května. Je to také o tom, že máme v týmu mnoho mladých hráčů nebo v širším kádru a ti potřebují trénovat, takže to je to nejhlavnější. Liga je strašně vyrovnaná a na maličkostech záleží a od prvního dne nové sezony. To chceme udělat daleko lépe, než to bylo v tomto roce.

Jak vy si odpočinete? Dovedu si představit, že během sezony musí být nápor na psychiku kouče hodně velký, že?
Mám doma spoustu práce. Dovolenou neplánuji žádnou teď během těch tří týdnů. Je to také o tom, že chci být k dispozici klubu, když by bylo potřeba například něco probrat nebo řešit. Budu doma a okolo baráku mám spoustu nedodělané práce. Při tom si člověk vyčistí hlavu.