To jméno vám možná nic neříká, ale v sobotu a neděli ho na turnaji v Liberci uvidíte v akci.

V soubojích proti Finsku a Rusku se má za národní barvy prohánět s číslem 47. „Je to pro mě obrovská čest a motivace,“ přiznává. „Toužím se ukázat v dobrém světle!“

Kalusovi nahrává velký počet omluvenek ze zámoří, proto se ho také trenér Alois Hadamczik rozhodl povolat. Však dvacetiletý mladík platí za důrazného útočníka, hraje agresivním zámořským stylem.

Loni si díky tomu za Boston Bruins odbyl premiéru v NHL. Jenže letní výměna do Minnesoty už pro něj byla horší. U Wilds nedostal příležitost, byl poslán na farmu do Houstonu.

A tam to přišlo. Dva těžké otřesy mozku, kvůli nimž vynechával zápasy. „K tomu jsem měl ještě problémy s kolenem, nic příjemného.“

O to větší překvapení zažil, když mu před týdnem zavolal generální manažer Minnesoty. „Pouštíme tě reprezentaci. Ale pospěš, za tři hodiny ti letí letadlo,“ uslyšel v telefonu.

Doma Kalus stačil za minulý víkend jen pozdravit rodinu, a poté už s Hadamczikem odjel z Ostravy na reprezentační sraz. Teď je postaven před boj nejdůležitější…„Nikdo mě tu příliš nezná, pomoci mi může pouze kvalitní výkon,“ uvědomuje si.

Atmosféru národního týmu ochutnal už v mládežnické kategorii. Před třemi lety na světovém šampionátu osmnáctek v Plzni, kde získal bronz. V roce 2006 zase na dvacítkách ve Vancouveru, kde tým selhal.

„Ale hrát za nároďák byl pro mě vždy zážitek,“ ujišťuje hráč. Hráč, který si dává nejvyšší cíle. „A za těmi si také půjdu…“

VIZITKA PETRA KALUSE
Věk: 20 let
Rodiště: Ostrava
Pozice: křídlo
Klub: Houston Aeros (AHL)
Letošní sezona: 18 (8 10)
Největší úspěchy: bronz z MS 2005 osmnáctiletých