Proslavilo ho úchvatné bruslení, dokonalá souhra s hokejovým dvojčetem Pavlem Paterou či bekhendový blafák při nájezdech. A hlavně gól těsně před koncem finálového zápasu na mistrovství světa 1996 ve Vídni, který značil český titul po jedenácti letech čekání.

Na ledě byl ale i při dalších památných momentech celého českého sportu. Na olympiádě v Naganu, kde Češi získali svoje nejcennější zlaté medaile historie, byl důležitý mužem u rozhodujícího vhazování, po němž Petr Svoboda trefil sladký vítězný gól do sítě Rusů.

Pavel Patera představuje retro dres na speciální zápas Kladno - České Budějovice. Vydražen byl za 16 300 korun.
Oslavenec Pavel Patera vzpomíná: Jako kluk jsem byl strašné tintítko

Procházka se trefil celkem ve třech finálových zápasech MS, v tom je unikátní. Kromě Vídně 1996 také v Petrohradu v roce 2000 do sítě Slováků a o rok později překonal finského gólmana a pak byl na ledě i u vítězného zásahu Davida Moravce. Mimochodem oba teď patří mezi spolukomentátory hokejových přenosů v České televizi.

V zámoří se neprosadil, v Evropě zářil

V klubové kariéře je Martin Procházka nejvíc spjat s Kladnem, kam přišel jako mladý kluk ze sousedních Kralup nad Vltavou. Zazářil už vedle centra Radka Gardoně a po jeho odchodu trenér Neliba zařadil Procházku k sehrané dvojce Pavel Patera – Otakar Vejvoda. Byl to dokonalý tah a Kladno díky téhle trojce bylo mezi nejlepšími kuby v republice, i když extraligu se mu vyhrát nepovedlo. I kvůli tomu, že v roce 1995 vyřadil Procházku z bojů litvínovský Václav Nedomanský.

Celá Blue Line, jak se formaci Kladna přezdívalo, se následně přesunula do zahraničí, kde hrála za AIK Stockholm. Martin Procházka poté zkoušel štěstí i v zámoří, ale Toronto pro něj nebylo úspěšnou štací a v nejslavnější lize světa se neprosadil ani později. V Evropě to bylo jiné. Zahrál si s úspěchem za Vsetín (vystřelil mu titul), Vítkovice (dovedl je k bronzu i stříbru v extralize), pak za ruský Omsk.

Zklamání. Jaromír Jágr v baráži s Chomutovem
Hrál načerno, viděl smrt v Rusku. Padesát hokejových okamžiků Jaromíra Jágra

V závěru kariéry ještě úspěšně pomáhal Kladnu a s Pavlem Paterou pořád patřili mezi nejlepší hráče ligy. Celkem v Kladně odehrál 606 extraligových duelů a vstřelil v nich 260 branek. Přidal i 108 dalších utkání a 53 gólů.

Kariéru ukončil v německém Regensburgu, poté se stal trenérem třetiligových Řisut, také se prosadil v taneční soutěži Star Dance, když hvězdy tančí, dělal mluvčího české hokejové reprezentace. Je členem Síně slávy českého hokeje, Síně slávy kladenského hokeje a čestným občanem města Kladna.

Každopádně je jedním z nejslavnějších hokejistů, kteří Českou republiku kdy reprezentovali.