Vůbec ne špatně. Platí to především o Filipu Zadinovi, který by měl jako první tuzemský hokejista po sedmnácti letech proniknout do elitní pětky. Prakticky ve všech odhadech se jeho jméno pohybuje kolem třetí příčky. Osmnáctiletý rodák z Pardubic si to zaslouží.

Denis Kindl.
Plzeň měla zájem a já také. Jsem rád, že to klaplo, hlásí Denis Kindl

Posuďte sami. V uplynulé sezoně juniorské soutěže QMJHL Zadina zaznamenal úctyhodných 82 bodů v 57 zápasech (vstřelil 44 gólů), dalších dvanáct bodů přidal v play-off. Zářil také v dresu české reprezentace do dvaceti let na mistrovství světa, kde sedmi góly výrazně pomohl k postupu přes čtvrtfinále.

JE O NĚJ ZÁJEM

„Odejít za moře bylo jedním z nejdůležitějších rozhodnutí mého života. Jsem rád, že jsem to udělal,“ řekl Zadina v rozhovoru pro web NHL. Loni sbíral zkušenosti v extraligových Pardubicích, pak ale zamířil do kanadského Halifaxu. Sázel tam gól za gólem a není divu, že jeho zabijácký instinkt neunikl pozornosti klubů NHL.

„Snad na každém zápase byli nějací skauti nebo generální manažeři. Měl jsem dost pohovorů,“ popsal Zadina, který v přípravě na MS v Dánsku nakoukl i do seniorské reprezentace. Teď má před sebou jasný cíl: „Strašně rád bych hrál v NHL už v příští sezoně. Udělám pro to cokoliv.“

Miloš Říha
Trenér Říha o angažmá u národního týmu: Těšil jsem se na ně už docela dlouho

Jedničkou letošního draftu by měl být švédský zázrak Rasmus Dahlin, nejmladší hokejista na letošní olympiádě v Koreji. Předpokládá se, že po něm sáhne Buffalo, které vybírá jako první. Na dalších příčkách už to může dopadnout všelijak. Na řadu přijdou Carolina, Montreal, Ottawa a Arizona.

DRAFT NENÍ VŠECHNO

Nový šéf Caroliny Don Waddel naznačil, že jeho klub si zřejmě vybere ruského útočníka Andreje Svěčnikova. „Kdyby byl draft dnes, zvolil bych Andreje. K dispozici je ale víc skvělých mladých hráčů. Uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl Waddel.

Zadina jako trojka draftu by tedy mohl skončit ve slavném Montrealu. Raději nad tím ale příliš nedumá. „Nezáleží na tom, kdy přesně budu vybraný. Šest let po draftu si to nikdo nebude pamatovat, hlavní je, jak budete hrát,“ uvědomuje si český forvard.

Příkladů z nepříliš dávné minulosti je habaděj. České hvězdy jako Tomáš Kaberle, Martin Erat či Radim Vrbata šly svého času v draftu na řadu až někde kolem 200. místa, v NHL ale zanechaly hlubokou stopu. Naopak Patrik Štefan, jednička draftu v roce 1999, je dodnes uváděn jako jeden z největších omylů v historii téhle loterie talentů.

Z Čechů by letos mohl být vybrán v 1. kole také Martin Kaut, zájem je i o další borce. Čeká je hvězdná kariéra?

Hokejisté HC Škoda se v rámci letní přípravy vydali na soustředění do Železné Rudy.
Pneumatiky, kopce, posilování. Hokejisté Plzně dřou na Šumavě