Sidney Crosby. Malé srovnání 43letý Jágr má po devatenácti startech na kontě 17 bodů, o patnáct let mladší kanadská hokejová modla pouze 11 bodů (a jeden zápas navíc). Co se to s Crosbym děje? V dosavadním průběhu sezony vstřelil jen tři góly a je pod ohromným tlakem zámořských médií i fanoušků. „Věřím, že góly přijdou," opakuje kapitán Pittsburghu dokolečka.

V Crosbyho případě se sešlo několik faktorů. Pod trenérem Mikem Johnstonem hrají Penguins výrazně defenzivněji, než bývalo zvykem. Největší hvězda týmu si také na ledě moc nerozumí s letní superposilou Philem Kesselem. A třetí věc? „Sidney by měl hrát trochu sobečtěji. Víc střílet a tlačit se do koncovky, snaží se až moc přihrávat," řekl Rick Tocchet, asistent trenéra Johnstona.

Jakub Voráček. V minulé sezoně posbíral ryšavý útočník Philadelphie úctyhodných 81 bodů a za odměnu mu klub nabídl luxusní mnohaletou smlouvu na 66 milionů dolarů (začne platit od příští sezony). Flyers si od Voráčka slibovali, že ve spolupráci s kapitánem Claudem Girouxem vytáhne oranžovou družinu zpátky do play-off. Výsledek? Zatím nevalný.

Voráček se snaží, možná až příliš, ale na číslech to moc znát není. Jedenáct bodů a jediný vstřelený gól z 21 zápasů? To je vážně bída. Trenér Dave Hakstol už dokonce sáhl k nedávno ještě těžko představitelnému kroku a nedotknutelné duo Giroux-Voráček rozdělil. Druhý jmenovaný nastoupil v pondělí proti Carolině až ve třetí lajně.

„Vůbec nejsem naštvaný. Trenér se snaží rozložit síly do více útoků. Když jsme s Claudem spolu nebodovali, bylo potřeba něco změnit," prohlásil Voráček. Philadelphia se opět potácí ve spodních patrech Východní konference, a pokud to s útokem na play-off myslí vážně, musí toho hodně změnit.

Anaheim Ducks. V tomhle případě jde o celý tým, ne jen jednoho hráče. Kačery před sezonou mnozí pasovali na hlavní favority na zisk Stanley Cupu. Realita je ale pochmurnější Anaheim je po mizerném startu čtvrtý od konce v tabulce Západní konference a trápí se hlavně v ofenzivě. Méně gólů dala jen Carolina a už zmiňovaná Philadelphia.

Třeba takový Ryan Getzlaf zatím vstřelil jediný gól (v noci na středu ovšem kritiky malinko umlčel pěti asistencemi proti Calgary). Corey Perry? Ryan Kesler? I od nich se čekalo výrazně víc. V Anaheimu můžou litovat, že už nestáli o útočníka Tomáše Fleischmanna, který se teď chytil v Montrealu.

Tyler Johnson. Hokejisté Tampy to na jaře dotáhli až do finále Stanley Cupu. Pětadvacetiletý centr Johnson k tomu přispěl skvělou sezonou a spoustou gólů. Jeho útok společně s kmitajícími křídly Ondřejem Palátem a Nikitou Kučerovem naháněl strach všem soupeřům. Přišel ale podzim a všechno je najednou jinak „Trojčata" byla po nevýrazných výkonech rozházena do různých formací, Palát se pak navíc zranil. Jisté je, že od Johnsona se určitě čekalo víc než jen tři vstřelené góly za první čtvrtinu sezony. A to platí i o dalších hráčích nevýrazné Tampy…