Když v Uničově fungoval B-tým vítkovického dorostu, oni za něj hráli coby osmáci. Už ale patřili Vítkovicím, a tak občas pomohli „vyklepnout“ i stejně staré soupeře.

„Pokud tehdy osmá třída Vítkovic hrála nějaké důležité utkání, pozvali si je. Oni přijeli, zařídili šest gólů a vyhrálo se třeba 8:2,“ zavzpomínal s úsměvem Ctibor Melovský, tatínek Matyáše, který vedl uničovskou mládež. S kým jiným než s tátou Matěje Václavem Přibylem.

Pojď hrát hokej v Kladně, v roce 2019 ještě s akcí pomáhal Radek Gardoň, nyní už kouč švýcarského Vispu.
Vychoval pět reprezentantů z dvacítky. Gardoň: Bylo jasné, že mají předpoklady

K trénování dětí v Uničově se oba dostali právě díky svým ratolestem. „Upřímně, když jsem kluka ve třech letech dovedl v Uničově na zimák, bylo pro mě jedinou variantou ho trénovat sám,“ přiznal Ctibor Melovský, že v malém klubu zpočátku velkou důvěru v trenérské vedení neměl.

Nakonec v HC Uničov sám působil do sezony 2019/20, nyní se věnuje vlastní hokejové škole Czech Eagles. Václav Přibyl trénuje uničovskou mládež dodnes.

David a Goliáš

Již ve zmíněné osmé třídě byl mezi oběma dnešními centry české dvacítky velký rozdíl. Zatímco Matěj Přibyl už byl postavou de facto velký chlap, Matyáš byl drobný a řešil růstové problémy.

„Byl malý, měl pozdní pubertu. V dorostu se potýkal s bolestmi, tři sezony se trápil zdravotně. Nebyl schopný naplno trénovat, zabrzdit, vystartovat. Bylo to takové klouzání od ničeho k ničemu,“ přiznává Ctibor Melovský.

Jakub Štancl se raduje po vítězném gólu do sítě Kanady ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let
Antoš se v televizi vysmál Slovákům, ti nechápou. Kritika přišla i od kolegyně

Trpělivost se však vyplatila. Ve své první juniorské sezoně 2021/22 v dresu Vítkovic zaujal i trenéry reprezentační osmnáctky, zahrál si na světovém šampionátu této kategorie a začali kolem něj kroužit skauti.

„Růst se mu dokončil někdy až v prvním roce v juniorce. Pak mohl začít naplno trénovat, byl zdravý, vyrostl, zesílil a sezona v juniorce se mu povedla,“ říká Melovský.

Odlišné řešení „covidové“ situace

Plány nezhatila ani předešlá „covidová“ sezona 2020/21. V tomto případě Matyáš Melovský těžil z tátovy hokejové školy.

„Ve Vítkovicích se na ně samozřejmě úplně vykašlali. Nic nedělali, zavřeli krám. Když byl covid, začali jsme jezdit na led do Polska a s Matyášem trénovali sami. Od té doby dělám hokejovou školu naplno,“ prozradil Ctibor Melovský.

Jinak nepříznivou situaci pro sportovce řešili u Přibylů, kde vyrostla i olympionička a opora ženské hokejové reprezentace, Matějova sestra Vendula.

Matěj Prčík (uprostřed s číslem 4) slaví gól českého národního týmu.
Euforie u Prčíků. Hodoňáci míří na semifinále dvacítek do Švédska

„Byl to pro nás jediný únik. V Česku probíhal sport pololegálním způsobem, nejlépe v Polsku a podobně. To jsme nechtěli. Sice i ve Švédsku zrušili soutěž, ale alespoň plnohodnotně trénovali,“ přidal svůj pohled Václav Přibyl.

Matěj tak strávil ve Švédsku i následující sezonu, kvůli zranění však nemohl absolvovat try-outy u klubů z kategorie U20, smlouvu nakonec nikde nedostal a zamířil zpět do Česka.

V zámoří to vyšlo Matyášovi

To Matyáš zamířil pro ročník 2022/23 do kanadské juniorské soutěže. A v týmu Baie-Comeau Drakkar se okamžitě stal nejproduktivnějším hráčem týmu.

„Po povedené juniorské sezoně s Vítkovicemi byl součástí testů Floridy. Odletěl do Stockholmu a tam se sám o sebe postaral a vše vyřešil. Zjistil, že vše zvládne. Sice ho nakonec nevzali, ale už věděl, že chce jít ven,“ zmínil Ctibor Melovský.

Matyáš, který paradoxně měl dříve problémy s drobnou postavou, tedy už druhou sezonu válí v Kanadě. A i letos je tahounem týmu v QMJHL a sbírá více než bod na zápas. V českém týmu na šampionátu dvacítek hraje druhého centra a zatím má na kontě sedm asistencí.

„Měl na tom mistrovství hlavně být už loni. Kdyby někdo sledoval, co hráči v Kanadě opravdu předvádějí, tak vidí, že měl už první sezonu v Kanadě výbornou,“ připomněl Ctibor Melovský 67 kanadských bodů z 66 utkání předešlého ročníku.

Jakub Štancl se raduje po třetím gólu do sítě Kanady ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let.
Obrovský respekt hráčům, klaní se Augusta po výhře hokejových juniorů s Kanadou

Minulost v Česku a růstové problémy si zkrátka vybraly svou daň. „Jasně, to se vším souvisí. Jel nyní do Švédska s tím, že to letos na něm bude stát. Nakonec z toho vyšla druhá lajna, hraje důležité momenty, je spokojený a cítí se dobře. Úplně nejlíp se cítí v důležitých pasážích zápasu,“ řekl Ctibor Melovský.

Matěj Přibyl se rozhodl pro opačnou variantu. Zůstat v Česku. „V jeho věku nám to nedávalo před touto sezonou úplně smysl. Je to jiné prostředí, smysl by to dávalo, pokud můžete odejít alespoň na dvě sezony. Přemýšleli jsme o tom, ale věděli jsme, že by to bylo jen na rok,“ řekl Václav Přibyl.

Vítkovice navíc slíbily Matějovi místo v extraligovém kádru mužů. „Bohužel to nedopadlo tak, jak jsme si všichni představovali. Teď je cílem dostat se do prvního kádru,“ dodal Matějův otec.

A cíl Matyáše Melovského? V Kanadě může snít i o NHL, přestože už přišel o dva roky draftu. Na ten se však upínat nemusí. Skvělé výkony na šampionátu dvacítek jsou zajímavá vizitka.

„Důležité je, aby mu to hrálo, bavilo ho to, posouval se a přišla nabídka ideálně z AHL, kde bude mít šanci se zlepšovat, cesta je daleká,“ uzavřel Ctibor Melovský.