Paříž. Ty dvě slabiky vyvolají v každém trochu jinou asociaci, pokaždé ale zavoní kouzlem výjimečnosti. Mýty opředené město nad Seinou má pro každého z milionů každoročních návštěvníků něco. Omšelé památky uplynulých staletí i skvosty moderní architektury. Muzea nabitá uměleckými poklady. Romantické scenérie pro milence. Útulné vinárničky i michelinské restaurace pro sběratele gastronomických zážitků. Luxusní obchody s módou, načančané parky i mystikou nasáklá zákoutí pro čtenáře Dana Browna či (v lepším případě) Umberta Eca. Všichni dohromady se pak mohou vyfotit pod ikonickou Eiffelovkou. Každý si zkrátka přijde na své. To pochopitelně platí i pro sportovní fanoušky.

TENIS I CYKLISTIKA

Francouzská metropole láká hlavně na tenisový grandslam French Open, nejvýznamnější antukový turnaj planety. Mimochodem – letošní 116. ročník startuje už 28. května. Pod Vítězným obloukem každoročně končí proslulá Tour de France, která i přes všechny dopingové skandály zůstává vrcholem cyklistické sezony. Ve městě sídlí fotbalový velkoklub Paris St. Germain, velmi populární jsou také ragby (především červnové mistrovství Francie), dostihy, házená a další sporty. V Paříži se dvakrát konala olympiáda, dvakrát hostila finále mistrovství světa ve fotbale.

Co ale lední hokej? Ten ve Francii rozhodně nepatří mezi zvlášť populární a sledované sporty. Tamní lize v posledních letech dominují Draci z Rouen a Dravci z Gapu, v samotné Paříži se nejvyšší soutěž nehraje. Oblíbenost a úroveň Ligue Magnus ale podle zpráv ze země galského kohouta pořád roste. Haly nejsou velké, zato bývají zaplněné. Do Francie si chodí prodloužit kariéru (nebo trénovat) hodně Kanaďanů, čemuž odpovídá také důrazný herní styl. Francouzskou hokejovou ligu si ovšem vyzkoušelo i docela dost Čechů – na extraligu prý úrovní nemá, špatná však rozhodně není.
„Hráči ze zámoří jsou ve všech týmech, což ligu po herní stránce hodně zvedlo. Dost týmů má i kanadského trenéra, v zápasech se tak hodně bruslí. Je to hlavně o fyzičce," říká sparťanský odchovanec Roman Vondráček, který předloni slavil mistrovský titul v alpském Gapu (ten letos soutěž opět vyhrál), vyzkoušel i Brest a Nice. Asi nepřekvapí, že hokejem lidé víc žijí v hornatějších oblastech, zatímco třeba na slunném Azurovém pobřeží v Nice je vztah k ledním radovánkám vlažnější.

EXOTICKÁ PODÍVANÁ

V těchto dnech je ovšem Francie – a její metropole především – v centru pozornosti hokejových příznivců z mnoha zemí. Paříž hostí polovinu světového šampionátu, minimálně sedm duelů tam absolvujei česká reprezentace. (první sehraje už dnes s Kanadou). Dějiště? AccorHotels Arena, sportovním i hudebním fanouškům známější jako hala Bercy. Kapacitu pro hokej má 15 tisíc diváků, ale nikdo neví, kolik lidí bude v Paříži na zápasy chodit. Hokej je pro místní tak trochu exotickou podívanou. „Já věřím, že lidé budou na šampionát chodit. Diváky ve Francii hokej chytil," svěřil se nedávno český brankář Lukáš Horák.

VSTUPENKY K MÁNÍ

„Hokej tu prožívá velký boom. Čekám větší návštěvy než před pár lety ve Švédsku," dodal Horák, který na přelomu roku na vlastní kůži zažil zápas pod širým nebem na fotbalovém stadionu v Lyonu, na který přišlo skoro 20 tisíc diváků. Horák chytal za Grenoble, kde má hokej dlouhou tradici, a užíval si plný zimák skoro na každém zápase.
V Paříži je to ovšem kapku jiné – rozhodně se nedá říct, že by se po vstupenkách na MS zaprášilo. Hlavně srovnání s Kolínem nad Rýnem, kde se bude konat druhá polovina šampionátu, bije do očí. Zatímco v Německu byla spousta zápasů dlouho dopředu vyprodaná, v Paříži byl masivnější zájem jen o duel domácího týmu s Kanadou. Méně atraktivním mačům hrozí poměrně komorní atmosféra. Nebo se na poslední chvíli ještě podaří francouzské diváky mobilizovat?

„Může to být nezapomenutelný turnaj. Je to poprvé, co se mistrovství světa koná ve Francii. Doufám, že přilákáme spoustu fanoušků a pomůže to růstu hokeje ve Francii," vyjádřil se klíčový francouzský útočník Pierre-Édouard Bellemare, působící ve slavné NHL. Věřme, že se jeho přání vyplní, i když divácký rekord předloňského MS v Praze a Ostravě (celkem 741 690 návštěvníků, průměr 11 589 diváků na utkání) se překonání podle všeho bát nemusí.

V jednom se ovšem Bellemare mýlí – světový šampionát už se ve Francii konal. Bylo to v Paříži v roce 1951 (když nepočítáme zimní olympiádu v Grenoblu v roce 1968, která tehdy platila i jako MS) a zlato tehdy jasně získala Kanada. Hoši z týmu Lethbridge Maple Leafs, kteří zemi javorového listu v Paříží reprezentovali, vyhráli všech šest zápasů s celkovým skóre 62:6. V Československu tehdy krvavě vrcholil stalinismus a národní mužstvo na šampionát nejelo. Tentokrát Češi pod Eiffelovkou nechybí, do města dorazila či ještě dorazí také spousta českých fanoušků (dle dopravců a cestovních kanceláří však prý ne tolik, kolik se předpokládalo).

HROZBA TERORISMU

Co na ně čeká? Jedna nepříjemná změna oproti předchozím turnajům tu je – organizátoři v Paříži nepočítají s tradičními fanzónami v okolí stadionu. Důvod? Bezpečnost. Francouzská metropole byla nedávno dějištěm několika teroristických útoků a nechce riskovat další tragédii. „Úřady se rozhodly povolení pro fanzóny stáhnout. Kolem arény se tak toho bude dít jen velmi málo," uvedl šéf německého hokejového svazu Franz Reindl.

Pokud jde o Kolín nad Rýnem, kde se odehrají i duely o medaile, tam se fanzóny a další atrakce pro návštěvníky neruší. Snad nad pařížskou částí budou držet ochrannou ruku dva výjimeční body-guardi – Asterix a Obelix. Proslulí galští válečníci totiž byli celkem logicky vybráni jako maskoti šampionátu v Paříži. Velmi francouzské. „Jako kluk jsem je miloval. Četl jsem komiksy, koukal jsem na animované filmy, později jsem viděl i ty hrané. Myslím, že jsou to úžasní maskoti," povídal Bellemare. Přinesou rozverní Galové v Paříži štěstí i hostům ze srdce Evropy?

close MS v ledním hokeji; info info Zdroj: archiv zoom_in