"Porazit Američany je dobré pro celý český hokej. Sice už o nic nešlo, ale dali jsme do toho všechno, bojovali jsme a dotáhli jsme to do vítězného konce. Ale stejně to končí zklamáním, protože jsme nepostoupili ze skupiny," řekl Michálek novinářům po utkání, které reprezentace vyhrála 4:3.

Dokázal se dvakrát prosadit v Air Canada Centre, kde působí v dresu Maple Leafs. "Nebral jsem to ale, že hraju v téhle aréně, ale že hraji za Čechy. Užíval jsem si to v jednom týmu s bráchou. Byli tu i rodiče," připojil Michálek, jehož manželka by měla brzy přivést na svět druhého potomka.

Hráče povzbuzoval i Ručinský

Oba týmy už před zápasem ztratily šanci na postup a ve hře tak bylo jen konečné třetí místo ve skupině a první výhra na turnaji pro obě mužstva. "Bylo těžké se nabudit. Říkali jsme si, že je to velká čest hrát za nároďák a máme štěstí, že můžeme tu být. Na ledě jsme do toho dali všechno," uvedl 31letý útočník, jenž přiznal, že se hráče snažili povzbudit trenéři i generální manažer Martin Ručinský. "Ale nakonec to bylo o tom, jak k tomu přistoupíme my hráči," přiznal.

Také čtěte: Konec ve skupině? Plekanec: Zklamání, chtěli jsme předvést víc

I s odstupem několika dnů litoval, že Češi nezvládli prodloužení duelu s Výběrem Evropy. "Stálo nás to postup. Bylo to padesát na padesát, měli jsme i šance, ale nezvládli to. Kdybychom vyhráli, hráli jsme dnes o postup. Je to škoda," řekl Michálek, podle kterého se na týmu projevil i úvodní debakl 0:6 s Kanadou. "V přípravě jsme hráli dobře a pak s tou Kanadou nám to srazilo sebevědomí. Hráli jsme trošku zakřiknutě," uvedl.

První byl náhodný, druhý se povedl

Proti Američanům si Michálek připsal dva zcela rozdílné góly. Nejprve mu byla připsaná vlastní branka Ryana Sutera, se kterým byl v souboji. Poté ale krásně prostřelil Bena Bishopa.

"První byl náhoďák, ale druhej byl pěknej," usmíval se. Radost měl i z toho, že se mezi střelce zapsal i jeho starší bratr Zbyněk, což se jim v reprezentaci povedlo poprvé. "Ale on určitě nahrával…," smál se Milan Michálek.

S o dva roky starším bratrem si v reprezentaci zahrál na olympijských hrách ve Vancouveru a v Soči i na mistrovství světa v roce 2011, v národním týmu ale spolu podle všeho hráli naposledy. "Je super, že se nám to poštěstilo a zahráli jsme si spolu. Jsou to výborný vzpomínky, turnaj byl skvělý a jen škoda, že jsme nepostoupili dál. Moc jsme po tom toužili," řekl Michálek, jenž na rozdíl od svého bratra neplánuje končit v reprezentaci.

Nepřehlédněte: Jágr nechápe kritiku českého týmu: Podívejte se, proti komu jsme hráli