"Je to pro nás všechny nepopsatelný šok, že nám odešel tak velký a skvělý člověk a obrovský srdcař," uvedl pro web iSport.cz trenérův syn Miloš Říha mladší.  „Chci požádat celé hokejové hnutí, fanoušky a kamarády, aby uctili tátovu památku a vzpomínali na něj jen v tom nejlepším,“ dodal.

InfografikaZdroj: DeníkŘíha byl přibližně před dvěma týdny hospitalizovaný na Institutu klinické a experimentální medicíny v pražské Krči. Podle dřívějších informací se mu totiž vrátily zdravotní problémy, které dlouhodobě neřešil. Kvůli bolestem v oblasti břicha přitom skončil v nemocnici již loni v dubnu, kdy v Nitře připravoval národní tým na zápasy Euro Hockey Challange proti Slovensku. Z nemocnice byl tehdy po dvou dnech propuštěn. 

Nyní byl Říha, který žil na Slovensku, hospitalizován nejprve v Rooseveltově nemocnici v Bánské Bystrici, následně byl převezen do Prahy. "Poslední měsíc byl velký boj, děkuji celé rodině a všem blízkým, kteří byli při nás a snažili se ze všech sil. A tátovi bych chtěl za všechno, co dělal vždy pro ostatní, od srdce poděkovat," dodal Říha mladší. 

Velmi výrazná osobnost

Náhlé úmrtí uznávaného kouče zasáhlo celý hokejový svět. "O jeho hospitalizaci jsme věděli, zpráva o jeho smrti nás ovšem překvapila a zarmoutila," uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. "Český hokej v něm ztrácí velmi výraznou osobnost, někdejšího výborného hráče a později úspěšného trenéra, který se dokázal prosadit nejen doma, ale i v zahraničí. Čest jeho památce," doplnil Král.

"Ve věku 61 let nás dnes po těžké nemoci opustil Miloš Říha. Rodák z Přerova patřil k nejúspěšnějším trenérům v historii Slovanu Bratislava. S klubem se radoval ze dvou titulů (2002, 2005), probojoval se s ním i do play-off KHL. Klub vyjadřuje rodině i přátelům upřímnou soustrast," uvedl na sociálních sítích Slovan Bratislava, který Říha mezi lety 2015 až 2017 vedl v KHL a v minulosti jej dovedl ke dvěma titulům slovenského mistra. 

S reakcí přispěchaly i Pardubice, v na jejichž lavičku Říha nastoupil již v roce 1996 a následně se čtyřikrát vrátil. „Osobně jsem touto zprávu zdrcen. Miloš Říha patřil mezi trenéry, kteří se výrazně podepsali pod mojí kariérou a něco jsme spolu zažili jak v české extralize, tak v ruské superlize. Odešel jeden z velkých hokejových trenérů. Chtěl bych vyjádřit celé rodině a přátelům Miloše Říhy upřímnou soustrast,“ uvedl člen představenstva klubu Dušan Salfický.

Takto těžce nesl Říha neúspěch na MS:

Úspěšný kouč v minulosti vedl českou hokejovou reprezentaci a působil v řadě českých, slovenských či ruských týmů. U reprezentace skončil po minulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru. Jediným velkým turnajem, na kterém usedl na střídačce národního týmu, se tak stalo mistrovství světa 2019 konané v Bratislavě. 

Neúspěch na mistrovství světa, které pro české hokejisty i přes předvedenou hru opět neskončilo medaili, nesl Říha těžce. "Hlavně jsem hrdý. Na náš tým i na Česko. Jsem i trochu nasr…, ale hlavní je, že si nás teď všichni hokejově váží, protože jsme parádní hokejový národ. Kanada, Finové i Rusové, kteří jsou někde jinde, se nás bojí," nechal se slyšet po návratu ze šampionátu. 

Rodák z Přerova, který se později stal jedním z nejúspěšnějších českých koučů posledních dekád, nastřílel v lize jako útočník v 262 zápasech 67 gólů a v roce 1981 celou soutěž s Vítkovicemi vyhrál. Svou trenérskou kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval v sezoně 1993/1994 na střídačce Zlína, následně vedl Pardubice, s nimiž se v letech 2003 a 2007 dostal až do finále extraligy, pokaždé ale odcházel se stříbrnou medailí. Mistrovského titulu se dočkal až se Slovanem Bratislava, úspěchy následně slavil i v Rusku, kde byl během sezony 2010/2011 vyhlášen trenérem roku.