Jenže začal nový ročník a tenhle kanadský mladík znovu překonává sám sebe. Zdálo se to nemožné, ale on je ještě lepší než dřív. Angličtina (a zřejmě ani žádný jiný jazyk) nemá dostatek výrazů, které by McDavidovu výjimečnost popsaly.

Musí tak stačit suchá řeč čísel: chlapík s číslem 97 zaznamenal v prvních sedmi zápasech základní části 17 (!) bodů. Na kontě má pět gólů a dvanáct asistencí. Edmonton díky němu vyhrál šest

ze zmíněných sedmi duelů a uvelebil se v čele Západní konference (před utkáním s Detroitem, které se hrálo v noci na dnešek).

Jako Gretzky

„Když vidíte, jak se na vás řítí, je to až děsivé. Víte, že nemůžete nic dělat,“ popsal Justin Braun z Philadelphie pocity bezmocného obránce, kolem kterého právě profičela nadzvuková stíhačka s McDavidovou jmenovkou. Flyers tento týden prohráli v Edmontonu 3:6 a domácí kapitán se o to postaral gólem a čtyřmi asistencemi.

Mít na kontě 17 bodů po sedmi zápasech dokázal v NHL naposledy velikán Wayne Gretzky.

K němu McDavida mnozí přirovnávají, i když jejich herní styl je dost odlišný. Hlavní podobnost spočívá v tom, že i současná superhvězda obléká dres Oilers.

Gretzky v 80. letech dovedl tým ze severu Kanady ke čtyřem Stanley Cupům. A to je pro McDavida největší výzva. Už dokázal, že umí sbírat body jak na běžícím pásu, získávat individuální trofeje a z obránců dělat žasnoucí statisty, ale týmových úspěchů si v Edmontonu zatím moc neužil.

Sen o poháru

„Každý, kdo má spoustu individuálních ocenění, ale nikdy nezískal Stanley Cup, by všechno vyměnil za pohár. I já,“ přiznal McDavid v rozhovoru pro list Edmonton Sun. „Chci zajistit, abychom hráli pravidelně v play-off a jednoho dne ho i vyhráli.“

Rodákovi z předměstí Toronta je pouze 22 let, přesto už má za sebou tři stobodové sezony v řadě. Do vyřazovacích bojů se ale zatím podíval jen jednou, jinak Oilers patřili spíše k otloukánkům NHL. McDavidovým kouzlům navzdory.

Nyní Edmonton válí. Že by konečně skončila dlouhá éra zmaru? „Máme nového generálního manažera, nového trenéra, přišlo hodně nových hráčů. Ze všech cítím odhodlání uspět, je to jako nový a svěží start,“ pochvaluje si McDavid.

Nejzářivější hvězda současné NHL nemluví do větru. Oilers se řadu let dost tápavě hledali, nyní se však zdá, že všechno do sebe konečně zapadlo a začíná nová éra. McDavidova éra.