Začíná zámořská mise. Vrchol, na který se čeští hokejisté připravovali celý měsíc. V pátek národní tým odletěl do Montrealu, kde ho čeká závěrečný přípravný kemp.

Světový šampionát v Kanadě startuje už za šest dní. A možná odstartuje bez jedné posily ze zámoří, s níž reprezentace najisto počítala.

Karel Rachůnek, zadák z New Jersey, prý nechal přes agenta vzkázat, že se na turnaj necítí. „Jeho jednání nechápu, když nejprve účast slíbil. Ale dlouho za Devils nehrál, třeba je takové chování správné,“ hledal pochopení kouč Alois Hadamczik.

I tak nejspíš bude mít složitě skládaný výběr velkou sílu… Ve čtvrtek večer se totiž přihlásil Marek Židlický, obránce Nashvillu Predators. Přes drobné potíže s kolenem se k mužstvu připojí v Quebeku příští čtvrtek, den před zahájením mistrovství světa.

Klubový parťák Martin Erat zase podepisuje v zámoří novou smlouvu. „V neděli už bude s námi,“ ujistil Hadamczik.

Ruzyňskou halou se vláčela skupinka v červenomodré soupravě. Záda jim zdobil bílý nápis Czech. Byli to čeští hokejisté, kteří v časné páteční ráno vzbudili na letišti pozornost.

„V letadle si dáme tabletku na spaní,“ připravovala se slávistická dvojice Adam Svoboda – Jakub Klepiš na dlouhý let.

Jak si cestu krátí ostatní? „Chalupáři!“ neváhal Zbyněk Irgl. Slávisté ještě stihli partičku prší, Kumstát se Skuhravým také potřebný spánek.

Vytrvalý slejvák nedodal klid Zbyňku Kusému, manažerovi národního týmu. „Já lety přímo nesnáším,“ kroutil očima. Měli jste vidět výraz v jeho tváři…

Tým v pátek odletěl rozdělený dvěma různými linkami.

Na montrealském letišti se však k němu připojí Patrik Eliáš, adept na roli kapitána. „Mistrovství světa? Moc se těším,“ řekl Deníku. „Chci si napravit chuť z krátké sezony v Devils.“

Program Čechů

25. 4.: přílet do Montrealu

28. 4.: přípravný duel s Francií

30. 4.: přesun do Quebeku

2. 5.: zahájení světového šampionátu utkáním proti Dánsku