Předchozí
1 z 6
Další

Tomáš Hertl (San Jose Sharks)

Hokejista Tomáš Hertl na MS 2022 ve Finsku.Hokejista Tomáš Hertl na MS 2022 ve FinskuZdroj: ČTK/Michal Kamaryt

Za mořem prožil další „nemastnou a neslanou“ sezonu, po které však jakékoliv zklamání rozhodně přebíjí úsměv na tváři. Smutnou zprávou je bez debat další absence jeho San Jose v závěrečných bojích o Stanley Cup, nicméně z osobního hlediska si devětadvacetiletý kanonýr může za letošním ročníkem udělat do svého deníčku zelenou fajfku.

Ve své čtvrté sezoně v roli asistenta kapitána si Hertl vystřílel přes šedesát kanadských bodů a opět se zařadil mezi nejproduktivnější trio v kabině Sharks. Motivaci zase obléct reprezentační dres navíc umocňuje i loňský bronzový turnaj, jehož byl pražský rodák nedílnou součástí.

Jenže jeho potenciální přílet nebude protentokrát záviset pouze na zdravotní prohlídce. Hertl se ve druhé polovině února stal dvojnásobným tatínkem, když s manželkou Anetou přivedl na svět druhého syna Thea. A je pochopitelné, že první chvíle volna bude chtít věnovat právě rodině.

„Bavil jsem se s ním už dvakrát a budeme spolu ještě mluvit. Určitě o něj máme zájem a uvidíme, jak to dopadne,“ řekl generální manažer reprezentace Martin Havlát.

Dominik Kubalík (Detroit Red Wings)

Dominik KubalíkDominik KubalíkZdroj: Deník/Attila Racek

Od přesunu do nového prostředí si sliboval nový impulz a zejména oprášení střeleckého lektvaru, který už ke konci angažmá v Chicagu ztrácel na své účinnosti. Na startu sezony patřil mezi nejpilnější kanonýry Detroitu, jeho výtečný nástup si pochvalovala celá organizace včetně náročného manažera Steva Yzermana. Pak se rozjetá mašina trochu přibrzdila, i přesto si odchovanec plzeňského hokeje udržel po celou sezonu velice slušná čísla. Ani to však nakonec nestačilo k navrácení slavné značky do vyřazovacích bojů a sedmadvacetiletý střelec je tak finskému kouči plně k dispozici. 

Střelba. Branky. Ofenzivní kolotoč. Důvodů, proč se autor dvaceti branek v letošním ročníku zámořské NHL může národnímu týmu na závěrečném turnaji hodit, existuje velké množství. O tom je ostatně přesvědčený i generální manažer Havlát. „Jsme v kontaktu. Určitě ho velice rádi uvidíme,“ prozradil. Jeho účast by měla být na rozdíl od Hertla téměř hotovou věcí.

Filip Zadina (Detroit Red Wings)

Český útočník Filip Zadina se zatím v dresu detroitských Rudých křídel střelecky trápí.Český útočník Filip ZadinaZdroj: ČTK/AP/Jess Rapfogel

V jeho případě se o povedené sezoně za velkou louží rozhodně nedá hovořit. V úvodních jedenácti kláních si Zadina nepřipsal jediný kanadský bod, poté si navíc škaredě poranil nohu a vypadl ze hry téměř na tři měsíce.

Dokázal se vrátit, nakonec si znovu našel místo v nabité sestavě Rudých křídel. Trenér Lalonde mu dal důvěru až do samotného konce základní části, žádného enormního nárůstu formy se však třiadvacetiletý forvard už nedočkal. Sedm kanadských bodů v celkovém součtu rozhodně nenadchne. Spíše pořádně zklame. O pozornost národního týmu však nepřišel a měl by přicestovat společně s Kubalíkem.

Jakub Vrána (St. Louis Blues)

Jakub Vrána.Jakub VránaZdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Pokud by jeho jméno zaznělo například v lednových prognózách, nejspíše byste si (zcela po právu) klepali na čelo. O jeho prachbídném rozjezdu sezony už ovšem bylo řečeno více než dost. Ještě větší pozornost totiž poutá jeho závěr v novém prostředí. Nechtěného „potížisty“ z Detroitu se doslova za minutu dvanáct nakonec ujalo St. Louis, které tím možná trefilo jeden z největších jackpotů letošního ročníku NHL.

Vrána urychleně hodil zlou minulost za hlavu a v modrém dresu opět probudil svůj vzácný potenciál. Třináct bodů v osmnácti startech? Žhavé, hodně žhavé uhlí. 

A o zájmu národního týmu není třeba vůbec polemizovat. „Jsem s ním rovněž v kontaktu. Jsem rád, že se mu daří a je zpátky v NHL a zase dává góly,“ prohlásil Havlát v nedávném online rozhovoru s novináři. Také odchovanec pražských Letňan byl součástí loňské party, která z Finska dovezla bronz. 

Radim Šimek (San Jose Sharks)

Radim Šimek v dresu San Jose.Radim Šimek v dresu San JoseZdroj: ČTK/Michal Kamaryt

Stejně jako před rokem jej ani v aktuálním ročníku NHL neminuly zdravotní potíže, kvůli kterým byl nakonec nucen vynechat téměř polovinu základní části. Ke konci sezony už se ale vrátil zpět do plného zápřahu a pravidelně nastupoval v základní sestavě Sharks. V zadních řadách sice žádnou velkou díru do světa neudělal, ve třetím obranném páru si však své odehrál. San Jose opět zakotvilo mimo postupové pozice a tak se jméno Šimek vrací zpět do teoretických plánu trenérského sboru pro závěrečný turnaj. Vloni se Jalonenovi sázka na třicetiletého zadáka osvědčila. Přicestovat by měl i letos.

Nerozluštěný rébus v brankovišti

Karel Vejmelka proti Německu.Karel Vejmelka proti NěmeckuZdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Po loňské sezoně se národnímu týmu postupně vykrystalizovala zámořská dvojice Karel Vejmelka, Lukáš Dostál, letos se však do hry o potenciální brankářské posty připojí také další krajané s maskou.

Dobře naladěnému Vejmelkovi sympaticky konkuroval v dresu Chicaga Petr Mrázek, jenž se dokázal poprat i s opakovanými bolestmi třísel a za mořem odchytal velice solidní ročník. Poměrně slušně se dařilo také Danielu Vladařovi v Calgary, které však letos překvapivě skončilo už před branami play off a pětadvacetiletý gólman by si tak mohl konečně připsat premiérové starty také v seniorské reprezentaci.