Zámořské play-off se hrálo bez Žraloků naposledy v dávném roce 2003.

Od té doby patřil tým San Jose mezi elitu Západní konference, alespoň v základní části. Jenže časy se mění. Loni vypadlo mužstvo Tomáše Hertla v prvním kole, i když už vedlo nad Los Angeles 3:0 na zápasy. Letos to podle všeho dopadne ještě hůř.

Žraloci po pondělní porážce ztrácejí na postupové místo už osm bodů. To je zlé. A zlé je to i proto, že v Západní konferenci je tlačenice.

„Nejsem moc dobrý v matematice, takže to nepočítám," vrčel na novináře kouč Todd McLellan, když se ho ptali na postupové počty.

Ano, trenér i hráči opakují fráze o tom, jak jdou zápas od zápasu. I oni ale musí vidět, že dostat se do play-off bude nesmírně složité.

„Musíme všechny zápasy vyhrát. Nevzdáváme se, jedeme pořád dál. Věříme, že je to v našich silách," zaklínal se útočník Logan Coutore.

Bude Hertl na MS?

V létě se hodně mluvilo o přestavbě kádru San Jose, ta se ale poněkud zasekla v polovině (pokud vůbec pořádně začala). Výsledek? Jeden z tradičních favoritů se propadl do průměru. Bohužel to do značné míry platí i o Hertlovi.

Zaznamenal 28 bodů, vstřelil 12 gólů. Čekalo se od něj před jeho druhou sezonou v NHL víc.

„Letos je to nahoru a dolů," řekl Hertl nedávno. Ta samá slova platí také o výkonech Sharks. „Pořád se učím. Snad mi vyjde alespoň závěr sezony, protože teď potřebujeme góly od všech," dodal český talent.

Fakt je, že po pomalejším vstupu do ročníku s ním kouč smýkal z centru (kde se cítí být přece jen víc doma) na křídlo a zase zpátky, bylo těžké se pokaždé přizpůsobit. „Musíme mít na paměti, že Tomáš je pořád vlastně nováček, v minulé sezoně odehrál jen 37 zápasů. Je to těžká liga, ve které je těžké se prosadit," uvedl trenér McLellan.

Případný nezdar San Jose v sobě skrývá jednu naději - možnou účast Hertla na MS v Praze. „Kdyby se (s klubem) nepoštěstilo a pan Růžička by mě nominoval, strašně rád bych reprezentoval," svěřila se mladá hvězda před sezonou v rozhovoru pro Deník.

Vybere si trenér Růžička svého bývalého svěřence ze Slavie?