Na světovém šampionátu hokejistů do 18 let řádí v českých barvách Marek Soukup, sedmnáctiletý útočník z Plzně a pokračovatel sportovní tradice v rodině. Jen posuďte sami.

Dědeček Václav Kořínek si zahrál za fotbalovou Škodu Plzeň v roce 1972 proti slavnému Bayernu Mnichov, hlídal slavného Gerda Müllera.

Otec Pavel Soukup má zase medaili z halového mistrovství světa 1995 v atletice, když si v Barceloně doběhl pro bronz na 800 metrů.

Hokejisté Třince s mistrovským pohárem.
Nadpřirozený úkaz. Třinec po dvaceti letech navázal na odkaz Vsetína

A o cenný kov se o víkendu v Německu popere i sedmnáctiletý Marek. „Medaile by byl krásný úspěch, ale bude to ještě těžké. Musíme jít postupnými krůčky,“ hlásil Marek Soukup po senzačním vítězství nad Kanadou.

V následném čtvrtfinále se Švýcarskem o sobě dal vědět i on osobně. Vedoucí brankou načal demolici Švýcarů (8:0), na které se pak podílel ještě jedním gólem.

Jednu medaili už získal na dálku

„Jsem rád, že mi to tam padlo. Dostal jsem dvakrát krásnou přihrávku,“ pochválil i spoluhráče z útoku. „Je to odměna za černou práci, kterou jsme odváděli předtím,“ doplnil talentovaný hokejista po jasném vítězství.

„Výsledek úplně neodpovídá průběhu. Ale šli jsme si za vítězstvím, napadaly nám tam góly. Pak už jsme hráli s větším klidem,“ řekl novinářům v Německu.

Ve čtvrtfinále povolili čeští mladíci Švýcarsku pouhé tři střely na branku. „Náš hokej je založený na defenzivě, musíme hrát dobře zezadu,“ vyprávěl dál Marek Soukup, který jednu medaili už získal v průběhu šampionátu osmnáctiletých na dálku. Je totiž členem juniorky Škody Plzeň, která ve čtvrtek získala mistrovský titul.

„Klukům jsem fandil, sledoval jsem je na dálku,“ přiznal Marek Soukup.

Lední hokej - puk v brance - ilustrační foto.
Hokejová osmnáctka rozdrtila Švýcary 8:0 a je po čtyřech letech v semifinále MS

Teď budou spoluhráči z Plzně fandit na dálku jemu. A nejen oni, český národní tým do 18 let vyzve v semifinále znovu tým Spojených států, s nímž už ve skupině prohrál 2:6. Druhou semifinálovou dvojici tvoří severské země Švédsko a Finsko.

„Jsem strašně rád, že tady můžu být. Je to neskutečný zážitek. Tyhle šampionátu jsem odmalička sledoval. Teď jsem tady, to je skvělé,“ vyznal se Marek Soukup.

Přiveze medaili?