Před odvetným utkáním v hradecké ČPP Aréně drželi všechny trumfy v rukou liberečtí Bílí Tygři. Drtivý obrat v závěru úvodního čtvrtfinále jim doslova nahrál na smeč, druhý bod si však svěřenci trenéra Patrika Augusty na sever neodvezli. Pondělní koncovka byla tentokrát v režii domácích hokejistů.

Extraliga - čtvrtfinále play off, 2. zápas: Hradec Králové - Liberec.
Třinec přetlačil Spartu v prodloužení. Čtvrtfinálovou sérii srovnal i Hradec

Mountfield stejně jako v prvním duelu série získal důležité vedení na svou stranu. V polovině hrací doby se navíc trefil pozdější hrdina večera Kevin Klíma a kdyby hradečtí využili totálně rozladěné hostující střídačky v následné početní výhodě pěti proti třem, mohlo být definitivně rozhodnuto.  

Jenže namísto toho přišlo snížení Tygrů, na které navázal v úvodu třetí dvacetiminutovky přesnou trefou Michael Frolík a na východě Čech bylo rázem vyrovnáno. Stejně jako o den dříve. Reprízu nedělního scénáře však domácí hokejisté nedopustili. Závěr utkání si totiž vzal pod svá křídla dvougólový střelec Klíma a Východočeši srovnali vypjatou sérii na 1:1.

úderná lajna. Aleš Jergl (vlevo) se prosadil v druhém zápase čtvrtfinále, Kevin Klíma zase v prvním. Jejich góly však stačily pouze na bod.Úderná lajna. Aleš Jergl (vlevo) se prosadil v druhém zápase čtvrtfinále, Kevin Klíma zase v prvním. Jejich góly však stačily pouze na bodZdroj: Michal Fanta

„Myslím si, že jsme ve výkonu přidali, ale pořád můžeme hrát lépe. My víme, jakou máme v kabině sílu. Moc se o tom nemusíme bavit, prostě si musíme věřit a hrát jako tým,“ řekl po vítězném utkání hradecký útočník.

Martincovy tahy jako z učebnice play-off

Už před zápasem číslo dva však bylo v domácí šatně nezvykle rušno. Trenér Tomáš Martinec se po úvodní porážce rozhodl udělat ve svých řadách dvě zásadní změny, které však na papíře budily spíše obavy než nějaké přehnané nadšení. O sázku na jistotu se v tomto případě opravdu nejednalo. 

Ten největší šok nastal v brankovišti, když dosavadní jedničku Henriho Kiviaha, který neměl v závěru základní části  konkurenci a s touto neohroženou pozicí pelášil i do bojů o mistrovský titul, vystřídal kolega Matěj Machovský. Navzdory tomu, že v dresu Hradce prozatím odchytal pouhé dva zápasy. 

Ale tento zprvu až přespříliš troufalý tah nakonec vyšel trenérovi Martincovi naprosto dokonale. Důležitý základ prvního vítězství Mountfieldu v letošním play-off položil právě Machovský mezi třemi tyčemi, jenž v klíčových momentech držel naděje domácích na úspěch v odvetě.

Pardubickou jedničkou pro play off je Roman Will.
Sám brankoviště nikdy neopustí. Netoužím odpočívat. Je to moje práce, říká Will

„Matěj byl skvělý. Ale stejně tak i Henri v neděli. Oba nás v domácích utkáních podrželi a předvedli několik důležitých zákroků, které nám pomohli dojít si pro vítězství,“ prozradil obránce Mountfieldu Miroslav Rosandič. 

Velkým překvapením v zápasovém plánu byla rovněž absence kapitána Radka Smoleňáka. Lídr hradecké kabiny byl pro druhé utkání odsunut do role nehrajícího kapitána, kterou už si však vinou dlouhodobého zranění v této sezoně vyzkoušel. Nyní byl ale zakopaný pes trochu jinde.

Šestatřicetiletý ranař se letos zatím tak trochu hledá, ke svému standardu má bohužel ještě daleko. Pro Mountfield se tak stal spíše důležitou personou v šatně než nepostradatelným útočníkem na ledě. A i tento impulz zachytil trenér Martinec v tu správnou chvíli.

BAVIT DIVÁKY, to je jeden z dalších cílů hokejistů Hradce Králové. Nositelem dobrých výkonů má být kapitán Radek Smoleňák. ,Zdroj: Michal Fanta 

Do akce proto poslal místo Smoleňáka Radka Pilaře, který svou dílčí roli zvládl skvěle. Byl aktivní, hladový po puku, navíc výborně vypomohl při oslabeních. A najednou bylo vidět, že hradečtí si dokážou poradit i bez svého kapitána. Byť ve čtvrtek může být na severu Čech všechno úplně jinak. 

Hradec v kritické situaci zabral

Tak či onak, pondělní kroky lodivoda hradecké střídačky měly ty pravé play-off „koule“. Mountfield v kritické situaci před domácími fanoušky zabral a poslal do Liberce velice zajímavou pozvánku na další pokračování této čtvrtfinálové série.