Mrázek má s reprezentací "bronzovou" zkušenost z MS 2012. Ovšem tušilo se, že tentokráte nepřijede.

"My už u Petra týden víme, že nepojede. Nemá smlouvu a nechce riskovat. Už jsme mu volali a byli jsme s ním domluvení. Měli jsme indicie delší dobu, že nepojede. (Generální manažer) Slávek Lener s ním mluvil minulý týden a on to potvrdil," řekl Vůjtek novinářům v Helsinkách.

Národní mužstvo se akorát přesouvalo z Oulu do Kouvoly k dalšímu zápasu s Finy v Euro Hockey Tour.

Zkušený osmašedesátiletý kouč na severu Evropy opět poznamenal, že jednička pro šampionát vzejde ze současného kádru z dvojice Pavel Francouz z Čeljabinsku, Dominik Furch z Omsku. Trojkou v týmu je Matěj Machovský z Plzně.

Jak to dopadne s Neuvirthem?

Ve hře je sice ještě v zámoří Michal Neuvirth z Philadelphie, jehož celek prohrává s Washingtonem 1:3 na zápasy. Vůjtek ale měl signály, že u něj v případě vyřazení Flyers nastanou problémy s uvolněním po zranění.

"S ním jsme se ještě nespojili. Nechceme mu teď volat, takže uvidíme, jak to dopadne," vyčkává reprezentační trenér na konec série.

Už po skončení základní části neprošel zdravotní prohlídkou ve Winnipegu Ondřej Pavelec. Na šampionátu se tak ani jeden z tria gólmanů z NHL, kteří jsou v kádru pro Světový pohár, pravděpodobně nepředstaví.

Mrázek play off začal na lavičce a zkušeného Jimmy Howarda nahradil ve druhém zápase. Přestože ve třech duelech inkasoval jen čtyřikrát a doma pomohl čistým kontem k výhře 1:0, vyřazení s loňským finalistou nezabránil.

Detroit vypadl v noci na dnešek po prohře 0:1. V play off měl Mrázek průměr 1,36 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 94,5 procenta. V základní části nastoupil v 54 duelech, udržel si průměr 2,33, úspěšnost 92,1 a čtyřikrát vychytal nulu.

Vyjednávání o lukrativnější smlouvě

Vůjtka mrzí, že takového hráče nebude mít k dispozici. "Určitě je to ztráta. Je to dneska jeden z nejlepších gólmanů v NHL a ještě k tomu v ideálním věku. Samozřejmě my jsme s tím trošku počítali, nebo spíš hodně počítali. Je to jeho budoucnost," doplnil Vůjtek.

Mrázek původní tříletou nováčkovskou smlouvu prodloužil o rok i na sezonu 2015/16 už v červenci 2014. Jednocestný kontrakt mu zaručoval příjem 737.500 dolarů.

Nyní se může jako chráněný volný hráč těšit po svých výkonech na jednání s Red Wings o daleko lukrativnějším kontraktu.

Na šampionátu startoval jen v roce 2012. Ve stejném roce byl vyhlášen nejlepším brankářem juniorského MS a jako trojka za Jakubem Štěpánkem a Jakubem Kovářem na turnaji odchytal deset minut utkání s Německem (8:1). Od té doby se po působení v juniorské OHL v celku Ottawa 67's a na farmě v Grand Rapids vypracoval až do pozice jedničky Detroitu. Na kontě má v NHL 94 utkání a dalších 10 duelů v play off.

Český národní tým má aktuálně jisté čtyři posily z NHL. Ve Finsku už jsou obránce Michal Jordán z Caroliny a forvard Jiří Sekáč z Arizony. V úterý ve Znojmě se připojí útočníci Tomáš Plekanec z Montrealu a David Pastrňák z Bostonu.