Stačilo dvanáct měsíců a všechno je jinak. „Nevěděl jsem, do čeho jdu. Jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle,“ popisuje Mrázek zpětně své rozhodnutí podškrábnout roční kontrakt s Carolinou. Příchodu do kabiny Hurikánů nelitoval.

Brankář Michal Neuvirth.
Brankář Neuvirth: Mohl jsem to zabalit, ale pořád věřím, že fleka v NHL seženu

S penězi šel dolů (ze čtyř na jeden a půl milionu dolarů), ale věřil, že bude konečně pravidelně chytat. Že všem ukáže, že na NHL pořád má. A stalo se. Mrázek předváděl vesměs výborné výkony a dotáhl podceňovanou partu do play-off a pak až do finále Východní konference.

„Vyřazení s Bostonem mě pořád mrzí,“ říká Mrázek, který v závěru vyřazovacích bojů na několik duelů vypadl ze sestavy kvůli zranění.

Namakaný trenér

Ovšem jinak pro něj byla sezona v Carolině hokejovým obrozením. Pochvaloval si vlastně všechno. Semknutou partu v kabině, které šéfoval ostřílený kapitán Justin Williams, vymýšlející bláznivé pozápasové oslavy výher. Přátelskou spolupráci s druhým gólmanem Curtisem McElhinneym. Vlastníka klubu Thomase Dundona, který má k mužstvu tak blízko, že si ho zelenáč Martin Nečas jednou spletl s kustodem a poslal ho pro tkaničky.

Obzvláštní chválu měl Mrázek pro trenéra Roda Brind‘Amoura. Jako hráč byl v Carolině klubovou legendou, jako hlavní trenér ale v uplynulé sezoně debutoval.

„Sám říkal, že moc neví, co čekat, chtěl slyšet i náš názor. Je to osobnost, která má úžasný respekt. Je snad nejvíc namakaný z celé kabiny, takže si nikdo nic nedovolí,“ pousmál se český brankář.

Příjemné město

Většinu své zámořské kariéry strávil v Detroitu hokejovém městě, které ovšem nepatří k místům s nejvyšší kvalitou života v USA. Poklidný Raleigh v Severní Karolíně, kde Hurricanes sídlí, je zcela jiné prostředí.

„Je to malé město velmi příjemné na žití. Všude je blízko, s přítelkyní se nám tam moc líbilo,“ popsal Mrázek. Místní navíc zcela pohltilo dlouho nevídané tažení mužstva. „Když se blížilo play-off, byla to nejhlasitější aréna v NHL,“ líčí ostravský rodák. Fanoušci před halou kempovali, kolem se vznášela vůně grilovaného masa. „Lidi play-off zbožňovali, pro nás to byla velká výhoda.“

Není tedy divu, že by Mrázek v Carolině rád pokračoval. Dohodne se na nové (vyšší) smlouvě? Letos ukázal, že pořád může chytat v NHL jako týmová jednička, a na trhu o něj bude zájem. „Líbilo se mi tam, trenéři i tým byli super, ale je to byznys. Uvidíme, jak to dopadne,“ uzavírá Mrázek.

Hokejista Columbus Blue Jackets Lukáš Sedlák se raduje z gólu.
Útočník Sedlák mění NHL za KHL. Bude oblékat dres Čeljabinsku