Mrázek měl k hokejovým výšinám našlápnuto skutečně nadějně. Čeští fanoušci si dosud pamatují jeho famózní kousky na juniorském mistrovství světa v roce 2012, kde byl vyhlášen nejlepším gólmanem, i když jeho tým vypadl už ve čtvrtfinále. Nakoukl pak i do seniorské reprezentace.

Martin Erat.
Na Vánoce nebudu tolik obouchaný, říká o své pauze Erat. Vrátí se proti Spartě

Během dalších let se rodák z Ostravy zabydloval v sestavě Detroitu, podepsal lukrativní smlouvu a zdálo se, že řeči o „novém Haškovi“ nejsou tak docela nadnesené. Jenže jako by pak obří brankářský talent narazil na neviditelný strop dobré výkony střídal se slabšími, začalo se mluvit o jeho (údajně) nevalné tréninkové morálce a o tom, že mu až příliš narostl hřebínek.

Možná to byly jen pomluvy, ale fakt je, že šéfové Detroitu ztratili v Mrázka důvěru a letos v únoru ho vyměnili do Philadelphie. Ani tam ale český brankář zrovna nezářil, v klubu ho navíc od začátku brali hlavě jako záplatu při zranění ostatních gólmanů.

Smlouva jen na rok

„Chci lidem dokázat, že na NHL pořád mám,“ vysvětloval tak Mrázek v létě, když podepsal kontrakt s Carolinou. S penězi musel jít citelně dolů (ze čtyř milionů dolarů ročně na jeden a půl milionu) a smlouva mu končí hned po sezoně.

Mrázek byl i tak spokojený: „Jsem Carolině vděčný za šanci a věřím, že tu zůstanu déle než jen rok.“

Zleva Richard Král, Petr Čáslava a Ladislav Lubina.
Hokejové Pardubice mění trenéry: Dynamo povede Lubina

A jak tedy zatím vypadá restart kariéry? Nadějně. O místo v brance měl Mrázek bojovat s výrazně lépe placeným Scottem Darlingem, ten ale skončil na farmě. Český gólman vytvořil solidní dvojici s Curtisem McElhinneym.

Mrázkovi se v listopadu nevyhnuly zdravotní trable, už je ale zpátky. „Ty tři týdny, co jsem nebyl v bráně, mi přišly strašně dlouhé,“ popsal český reprezentant.

Hurikáni chtějí mezi elitu

Carolina nepatří mezi nejvyhledávanější hokejové bašty: moc lidí tam na zápasy nechodí (průměr necelých třináct tisíc diváků na zápas je na zámořské poměry hodně chabé číslo) a Hurricanes navíc už devět sezon nepostoupili do play-off.

Mrázkovi se tam ale přesto líbí. „Klub má od začátku roku nového majitele a vedení, a já věřím jejich konceptu. Chtějí vrátit Carolinu do play-off, což je výzva. Věci se posunuly správným směrem,“ pochvaloval si Mrázek před časem.

Jaromír Jágr potvrdil novou posilu Kladna, Tomáše Plekance. Ten bude zároveň hostovat v dresu Komety Brno
Plekanec zase ukázal srdce, pomůže svému Kladnu. Hrát bude i za Kometu

V šestadvaceti letech má pořád čas naplno prodat svůj nepochybný potenciál. „Víme, co v něm dřímá,“ podotkl trenér Rod Brind'Amour. Přišel Mrázkův čas?