Venkovní teploty pomalu dohání klima v tropických oblastech, za normálních okolností by si tak hokejová společnost v poklidu vychutnávala tradiční letní odpočinek před startem nové sezony.  

Jenže letos nastala poněkud nečekaná situace, která kompletně zamíchala s kartami fanoušků po celém světě. Každoročně se o závěrečnou tečku za dlouhou sezonou hlásil zámořský Stanley Cup, po jehož skončení následovala přibližně dvouměsíční pauza od všech soutěží.  

Nyní si však navzdory neobvyklému času mávl o pozornost prestižní juniorský šampionát, zběsile dohánějící ztrátu zrušeného prosincového termínu z důvodu šířící se pandemie přímo v dějišti turnaje. 

Turnaj v srpnu? Logická absence hvězd

Tehdy se ihned po zrušení akce mohutně debatovalo o tom, zda by si tato oblíbená hokejová bašta uspořádaná nejen pro zámořské agenty a skauty přeci jenom nezasloužila svůj malý happyend. Mezinárodní hokejová federace se téměř jednohlasně shodla na tom, že rozhodně ano. 

Nejtěžší bylo vybrat adekvátní termín pro náhradu, nabitý hokejový kalendář totiž příliš volného místa nenabízel. Postupem času se tak vykrystalizovala jediná reálná varianta: srpnový termín před startem nové sezony. 

IIHF tento návrh schválila a potvrdila, že „znovuzrozený“ šampionát proběhne stejně jako původně v kanadském Edmontonu a Red Deeru, akorát v novém termínu od 9. do 20. srpna.  

I navzdory tomu, že většina hokejových celků momentálně finišuje přípravu na nový ročník a řada mladíků tak mermomocí bojuje o svá místa v kabinách elitních týmů. K posunutí věkové hranice však nedošlo, což znamená, že se turnaje mohou zúčastnit i ti, kteří v prosinci opouštěli dějiště šampionátu s myšlenkami pořádně hořkého konce mládežnického reprezentování. 

To však k udržení nastavené laťky z prosince nikterak nepomohlo. Většina juniorů zkrátka upřednostnila přípravu u svých zaměstnavatelů, úspěšným teenagerům z letošního draftu zase vystavily stopku zámořské organizace. 

close Kapitán Jan Myšák by měl být tahounem českého výběru na turnaji v Kanadě. info Zdroj: Český hokej zoom_in Kapitán Jan Myšák by měl být tahounem českého výběru na turnaji v Kanadě.

Chybět bude loňská i letošní jednička draftu

A tak třeba takové Kanadě bude na srpnovém mistrovství scházet hned devět členů prosincové základní sestavy, včetně loňské draftové jedničky Owena Powera či letošní čtyřky Shanea Wrighta. Malou náplastí je tak alespoň účast Connora Bedarda, sedmnáctiletého favorita na vítězství v příštích volbách talentů za mořem. 

Velké choutky na silný kádr si dělali také na Slovensku, s fenomenálním forvardem Jurajem Slafkovským, obráncem Šimonem Nemcem a šikovným Filipem Mešárem, hvězdami uplynulého draftu, se naděje na další úspěch východních sousedů rýsovaly více než reálně.  

Jenže poté se do hry vložily obávané organizace NHL a na Slovensku bylo okamžitě po srandě. Jediný, kdo nakonec ze zámoří obdržel zelenou, je útočník Adam Sýkora, který ovšem příští sezonu stráví na rozdíl od svých parťáků z reprezentace doma v Nitře. 

„S tím ovšem organizátoři šampionátu museli počítat. Je patrné, že kluby NHL nedoporučí účast hráčům, se kterými v jakékoliv míře počítají ve svých plánech pro příští rok. A také logické, že hráči tyto výzvy následně uposlechnou,“ napsal zámořský novinář Sam Carchidi. 

close Slovenská jednička draftu NHL 2022 Juraj Slafkovský. info Zdroj: ČTK/AP/Graham Hughes zoom_in Slovenská jednička draftu NHL 2022 Juraj Slafkovský.

Bubliny nestačí, covid je silnější soupeř

Omluvenkami se to ovšem hemží i v ostatních táborech, včetně toho českého. Nový trenér na lavičce juniorů Radim Rulík se tak bude muset obejít bez služeb brankářské jistoty Nicka Malíka, obránce pražské Sparty Michaela Krutila či útočníka z Las Vegas Jakuba Brabence. 

A do letadla nakonec nenastoupila ani ústřední hvězda národního týmu a nejlepší našinec letošního draftu David Jiříček, který doplatil na pozitivní test ještě před samotným odletem do dějiště šampionátu. 

A tím se pomalu ale jistě dostáváme k druhému strašáku blížícího se festivalu mladých nadějí v Kanadě. Strašáku, který mimo jiné původní prosincové mistrovství sám ukončil. Koronavirové patálie nejsou ještě zdaleka pryč, o tom se ostatně přesvědčila už řada sportovních událostí v tomto roce. 

Kanadští pořadatelé se přesto na sklonku minulého roku hrdě čepýřili nad vytvořením tzv. bublin po vzoru slavné NHL, které měly zajistit bezproblémový průběh turnaje a zároveň zamezit všemožným komplikacím. Po pár dnech se však tento zprvu troufalý plán rozsypal jako domeček z karet a šampionát nakonec končil úplným fiaskem. 

Nyní se organizátoři mistrovství pokusí o pomyslnou nápravu, i tentokrát budou hrát přísná opatření klíčovou roli. Do karet by snad mělo hrát teplé letní počasí, v průběhu turnaje se očekávají až třicetistupňová vedra. Ovšem i přesto mají v dějišti šampionátu pro strach uděláno. 

Druhý malér už by navíc některé přišel pořádně draho. Současný úkol tak zní jasně: žádný další covid už se do kabin juniorských reprezentací prostě nesmí dostat.