Bojovnost, odhodlání a neutichající chuť dokráčet si pro tak zasloužený týmový úspěch. Česká juniorská družina předvedla i v závěrečném vystoupení turnaje neuvěřitelně srdnatý výkon, se skandinávským gigantem držela krok až do posledních vteřin. Přesto se s odloženým světovým šampionátem v Kanadě loučí opět bez zisku vytoužené medaile.

Ve čtvrtfinále dokázali svěřenci kouče Rulíka překvapivě srazit favorita ze Spojených států, také v semifinále se po boku dosud neporaženého domácího výběru ukázali ve velice dobrém světle. K úplné spokojenosti chyběl poslední krok. Urvat klíčový duel o bronzový skvost. Jenže to se stejně jako před čtyřmi lety v Buffalu nepovedlo.

Gabriel Szturc (vpředu) a radující se hráči Kanady.
Hlavu vzhůru. Na lízání ran není čas. Bronz bude náš, slibují čeští junioři

Češi se nadřeli, Švédové chytře trestali

První minuty bronzového utkání mezi českým a švédským výběrem se nesly v hodně opatrném duchu, ani jeden z týmů pochopitelně nechtěl udělat zbytečnou chybu a velká část hry se tak odehrávala mimo nebezpečné prostory obou mladíků s maskou. 

O něco větší aktivitu však přeci jenom vytvářel skandinávský soupeř, hned dvakrát zachraňovala brankáře Tomáše Suchánka branková konstrukce. Do menších šancí se postupně dostával i český výběr, v cestě ovšem stál suverénní nejlepší gólman turnaje Jesper Wallstedt. 

Sestřih zápasu o bronz mezi Českem a Švédskem:

Zdroj: Youtube

Úvodní branku zápasu nakonec obstarali Švédové, konkrétně útočník Fabian Lysell, jenž v bruslařském souboji předčil oba české obránce Jiříčka s Ticháčkem a šikovnou otočkou kolem Suchánkovy klece zasunul kotouč za brankovou čáru. Do kabin tak putovaly oba celky za stavu 1:0 pro posádku Tre Kronor. 

Brankář Tomáš Suchánek (vpravo) se raduje po výhře ve čtvrtfinále MS.
Hrdina Suchánek vychytal snový postup. Pomalovanou hokejku dostane babička

To druhá třetina nabídla oku diváka úplně jinou podívanou. Česká dvacítka do ní vstoupila s mnohem větším zápalem a švédský brankář měl najednou plné ruce práce. Odměna za aktivitu dorazila v 34. minutě, kdy byla národnímu týmu nabídnuta možnost přesilové hry, kterou ihned po pár vteřinách zužitkoval útočník Michal Gut. 

Radost svěřenců trenéra Radima Rulíka ovšem nevydržela příliš dlouho, po necelých dvou minutách hry totiž vrátil vedení na švédskou stranu přesnou střelou po vhazování Isak Rosen a zaskočení čeští mladíci museli opět začít střádat plány na vyrovnání. 

Švédští hokejisté se radují z druhé branky do sítě českého výběruŠvédští hokejisté se radují z druhé branky do sítě českého výběruZdroj: IIHF

Tlak v závěrečné části na úspěch nestačil

Divoká hra poté pokračovala i v závěrečné pětiminutovce prostředního dějství. Nejprve byl blízko vyrovnání český forvard Jakub Kos, po jehož schované střele zazvonila v aréně Rogers Place tyč Wallstedtovy branky, vzápětí mohl naopak poslat Švédy do dvoubrankového trháku Oskar Magnusson, který pálil nepřesně při přečíslení dva na jednoho. 

Hned ze začátku třetí třetiny se česká dvacítka dostala do vícero slibných příležitostí, na ledě platila za jednoznačně lepší celek. Vystrašení Švédové jim svými nedovolenými zákroky dokonce nabídli další dvě přesilové hry, ani v jednom případě se však odhodlaný Rulíkův sbor nedokázal střelecky prosadit. 

Šance přicházely jako na běžícím páse, vytoužené vyrovnání bylo doslova nadosah. Jenže v 57. minutě přišel nečekaný únik švédského Linuse Sjodina, který přesnou ránou za Suchánkova záda zvýšil vedení Tre Kronor už na 3:1, a tím také definitivně pohřbil veškeré naděje české party na zvrat bronzového duelu. 

V úplném závěru se čeští hokejisté ještě pokoušeli o změnu skóre při hře v šesti, na neprostupnou švédskou hráz však již nedokázali najít jediný recept. Skandinávci si koncovku duelu v poklidu pohlídali a po dvou letech se opět umístili mezi třemi nejlepšími celky turnaje. 

„Utkání se sice výsledkově nepovedlo, ovšem výkon za mě špatný rozhodně nebyl. Hráči tu medaili moc chtěli a vydali ze sebe maximum,“ řekl po zápase zklamaný trenér Rulík. „Přesně takové porážky pro ně mohou být obrovskou motivací do budoucna,“ dodal.

Navzdory tomu medailové prokletí českých juniorských výběrů nadále pokračuje, čekání na cenný kov se nyní protáhlo už na sedmnáct let. Letos byl úspěch skutečně blízko, nakonec však stejně jako před čtyřmi lety na turnaji v Buffalu končí česká dvacítka na trpkém čtvrtém místě.