Juniorský šampionát? Lahůdka, která na přelomu roku přitáhne před televizní obrazovky tisíce hokejových labužníků po celém světě. Přesně takovou nálepkou se mistrovství světa do dvaceti let honosí už několik dlouhých let.  

Po covidem zasaženém turnaji, jenž musel být z tradičního prosincového termínu kompletně přeložen na poněkud neobvyklé srpnové datum, se však speciální letní vydání jinak oblíbené hokejové podívané setkává s další vlnou kritiky. 

Trenér juniorské reprezentace Radim Rulík na přípravném kempu před začátkem srpnového mistrovství světa.
Letní juniorská show za mořem? Přibývá absence hvězd i strach o comeback covidu

A na pranýři se stejně jako v zimě nachází kanadští organizátoři. Tentokrát ovšem není na vině laxní přístup ke koronavirovým restrikcím, ale pro změnu naprostý nezájem v řadách domácích fanoušků. A důvodů, proč diváci berou letní setkání mladíků za mořem úplným obloukem, je bohužel hned několik. 

Prázdné tribuny jsou naprosté fiasko

Už při úvodním zápase turnaje mezi českým a slovenským výběrem bylo něco špatně. Něco, co ke kolébce hokeje absolutně nepatří. Duel sousedů sice obohatil nabitý devítibrankový koncert, většinu sledujících však i přesto zaujalo něco úplně jiného. 

Edmontonskou arénu Rogers Place byste nezaplněnou zahlédli jen opravdu zřídka. V sezoně ji pravidelně vyprodává kapela Olejářů vedená kanadskou superstar Connorem McDavidem, a když zrovna není na programu dne hokej, postará se o naplněné ochozy jakákoliv kulturní akce.  

Ovšem když si diváci pustili otevírací duel světového šampionátu, z televizních obrazovek mohli vidět jen několik málo zaplněných sedadel. V podstatě úplné prázdno. A v momentě, kdy hlasatel duelu oznámil počet přítomných diváků, se leckomu na pár okamžiků zastavil dech.

Tribuny edmontonské arény zely v utkání mezi Českem a Slovenskem holou prázdnotou.Tribuny edmontonské arény zely v utkání mezi Českem a Slovenskem doslova holou prázdnotou.Zdroj: TSN

430 fanoušků? Naprostý výsměch a jedním slovem ostuda. A to nejen pro kanadské organizátory, ale celý světový hokej. Arénou znělo naprosté ticho, tradiční hudební show turnajového diskžokeje ocenilo tentokrát jen pár skupinek zúčastněných jedinců. Začátek turnaje, který nečekal snad vůbec nikdo. 

Avšak situace se téměř vůbec nezměnila ani v následujících duelech základních skupin. Klání mezi Spojenými státy a Německem navštívilo přes osm stovek diváků, absolutní zklamání přinesl zápas Lotyšska s Finskem, na které si našlo cestu pouhých 376 fanoušků.  

Dovolené i zklamání ze sexuálních afér 

Zklamání a totální rozčarování z nezájmu diváků pak došlo až tak daleko, že v oficiálních zápisech o utkáních svítila v kolonce návštěvnosti jen a pouze pomlčka. Tamější novináři se k informacím o počtu diváků dostávali téměř s denním zpožděním, za liduprázdné tribuny se nyní kaje celá Kanada.  

A proč vlastně prestižní přehlídka mladých talentů najednou netáhne? Prvním jasným důvodem je naprosto nezajímavý termín pro domácí fanoušky. Srpen, čas prázdnin, doba, kdy Kanaďané tráví svůj volný čas úplně jiným způsobem. Na hokej tam v tuto dobu zkrátka není pomyšlení. 

„V tomto období vyrážejí lidé k jezerům a do hor. Tráví čas se svými rodinami, různě cestují a odpočívají. Nemyslím si, že by byli ochotní se vzdát svých plánů kvůli hokeji,“ prozradil zámořským médiím profesor Albertské univerzity Dan Mason. 

Ovšem letní odliv domácích obyvatel není zdaleka jediným problémem. Kanadský hokej se poslední dobou potýká s řadou odhalených sexuálních skandálů, které vrhají na současné dění v zemi hodně špatné světlo. Navíc když jde o aféry, jež mají na svědomí právě juniorské reprezentace. 

„A právě nedávno zjištěné aféry mohly ovlivnit nerozhodné fandy, že raději zůstali doma,“ dodal profesor Mason.

Juniorský tým Kanady bude patřit mezi favority i na letošním šampionátu.
Sexuální skandál v hotelovém pokoji. Kanadští junioři měli zneužít mladou ženu

 A jestliže lístek na jedno utkání, které ani nehraje domácí výběr, stojí okolo 100 dolarů, ještě k tomu v době, kdy po celém světě řádí drtivá inflace, je celkem pochopitelné, že řada fanoušků zvolí jiný způsob vyplnění volného času. 

Není se tak čemu divit, že zápasy domácí Kanady zatím doprovází jen pár tisíc fanoušků v ochozech. Při kapacitě Rogers Place okolo 18 tisíc sedadel je to jen smutný důkaz toho, že hokej v létě zkrátka není nikterak lákavým programem pro oko diváka.