„Zítra to bude těžké probuzení,“ poznamenal lídr švédského týmu Erik Karlsson po krutém semifinálovém výprasku od domácího Česka. Zatímco bouřící O2 arena se otřásala v základech, hokejisté i fanoušci ze severu Evropy jen těžko rozdýchávali nečekaný výsledek. „Češi dnes byli mentálně silnější v rozhodujících okamžicích zápasu,“ uznal hvězdný obránce Karlsson. Jeho mančaft bude hrát v neděli pouze o bronz.

Na švédské reprezentanty se v domácích médiích okamžitě snesla razantní vlna nesmlouvavých výtek. Není divu, vždyť tým Tre kronor platil za hlavního favorita na zlato. „Náš výkon v semifinále byl pod vší kritikou,“ řekl pro rozhlasovou stanici Radiosporten bývalý útočník Per Svartvadet.

MS v hokeji, Praha: Česko - Švédsko
Senzace v Praze. Čeští hokejisté nasázeli Švédům sedm gólů a jsou ve finále MS

Rozčarování je ve Švédsku všeobecné. Vystihuje to i komentář novináře Hanse Abrahamssona z nejčtenějšího švédského listu Aftonbladet. Píše, že národní tým se zhroutil jako domeček z karet. „V polovině zápasu už inkasoval pět branek. Až pak byl vystřídán gólman Filip Gustavsson. Změna měla přijít o gól či o dva dříve, už tehdy bylo jasné, že tohle není jeho zápas. V semifinále mistrovství světa musíte reagovat mnohem rychleji,“ kritizoval váhání trenérského týmu.

Pět gólů od Čechů? Jistá porážka

Další důvody kruté prohry? „Pokud inkasujte od Čechů pět gólů, znamená to většinou jistou porážku,“ píše se v komentáři, který uznává, že nadšeně bojujícím a soustředěným domácím zápas vyšel mnohem lépe.

Abrahamsson si stejně jako další Švédové všiml okamžiku, kdy Janu Ruttovi prošel kontroverzní úder loktem do soupeře. Rozhodčí nevylučovali a vzápětí následoval gól na 5:2. „Když hrajete na mistrovství světa proti domácímu týmu, musíte počítat s tím, že to nebude moc fér,“ stojí v komentáři.

MS v hokeji, Praha: Česko - Švédsko
Nečas srazil Švédy čtyřmi body. Zasloužené finále, hokejem se tady bavím, zářil

Sluší se připomenout, že i Češi se mohli cítit některými výroky rozhodčích poškozeni.

Aftonbladet hlavně konstatuje naprosté zhroucení obrany, která byla na šampionátu švédskou chloubou. „Ukázalo se, že skupina v Ostravě byla velmi slabá, týmu scházela ostrá prověrka. Když byla obrana poprvé skutečně otestovaná, přišel kolaps,“ povšiml si Abrahamsson.

Pro švédský hokej to byla hodně tvrdá rána po dosud bezproblémovém průběhu turnaje. Ukázalo se, že koncerty proti slabším soupeřům neznamenají skoro nic.