Od šampionů dostal předseda vlády dres kapitána Romana Červenky podepsaný hráči a také medaili, o které zapochyboval, že mu náleží. Červenkovi řekl, že dostal jeho dres možná proto, že jsou si nejblíže věkem.

Fiala v řeči vzpomenul mistrovství v roce 1972, které Češi vyhráli. Poděkoval i za vynikající organizaci šampionátu. "Byla a je to fantastická reklama pro Českou republiku," konstatoval a připomněl rekordní návštěvnost akce. Hokejistům předal pamětní listy a jehlice do klopy s českým lvem. Jako překvapení pak celému týmu udělil medaili Karla Kramáře. Bylo to poprvé, co ji dostal tým, nikoli jednotlivec. Pamětní medaile je pojmenována po prvním československém předsedovi vlády a je nejvyšším oceněním, které uděluje premiér. Vznikla v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády.

MS v hokeji, Praha: finále Česko - Švýcarsko
Dobře promazaný stroj made in Czechia. Nad hráči visel divácký bič, míní Šejba

Tým se ve čtvrtek chystá také na Pražský hrad, kam hráče pozval prezident Petr Pavel. Dnes část z hokejistů chyběla, někteří museli hned odjet do zahraničí kvůli dalším závazkům, další vyrazili za rodinami na krátkou dovolenou. Podle Červenky by jich mělo na Hrad dorazit víc.

Snad pohár někdo opraví

Útočník Matěj Stránský novinářům řekl, že si on i spoluhráči pozvání do Kramářovy vily i ocenění moc váží. "Přijde mi, že mi stále nedochází, že jsme to vyhráli, ale je to krásné," uvedl. Oslav se chce účastnit, "dokud mu manželka dovolí". Další útočník Lukáš Sedlák doufá v to, že ještě někdy obdobné vítězství zažije. "Je to něco úžasného, už se to asi nikdy opakovat nebude, doufám, že jo. I kdyby ne, je krásné to zažít," řekl. Stejně jako Stránský ocenil výhled, který se hokejistům jako hostům Kramářovy vily naskytl, a celé ocenění.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Na slavnost přišli členové vítězného týmu s medailemi. Pohár, který v neděli získali, postavili doprostřed dění - na zídku zahrady před neopakovatelným výhledem na metropoli. "Trošku se viklá vzadu, snad ho někdo opraví," uvedl na dotaz Sedlák.

Čeští hokejisté oslavili mistrovský titul na Staroměstském náměstí
Mistři se radovali na střeše autobusu i na pódiu. Namol jsme všichni, řekl Nečas

Fiala byl častým návštěvníkem zápasů mistrovství, které čeští hokejisté v neděli završili finálovým vítězstvím 2:0 nad Švýcarskem. Na šampionátu nebyli Češi favority, ale díky týmovému duchu, nadšení a podpoře občanů zaznamenali velký triumf, uvedl už dříve Fiala. Dnes dodal, že zpravidla domácí tým šampionát nevyhrává.

Čeští hokejisté se stali mistry světa po 14 letech a po 39 letech se jim to podařilo na domácím ledě. Zápasům obvykle přihlíželi přímo na stadionu i další politici včetně Pavla, předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), ministra vnitra Víta Rakušana či ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (oba STAN).