Čeští hokejisté se stali mistry světa po 14 letech a po 39 letech se jim to podařilo na domácím ledě. Ve finále v pražské O2 areně porazili Švýcarsko 2:0. Prezident Pavel jim poděkoval i v šatně bezprostředně po utkání.

„Jsem rád, že jste přijali moje pozvání na Hrad, já vám tím aspoň můžu oplatit pozvání do šatny. Samotný fakt, že jste prošli kolečkem oslav až k dnešku, svědčí o tom, že jste určitě odolné osobnosti. Možná těch posledních pár dní bylo těžších než samotný šampionát,“ uvedl Pavel.

Premiér Petr Fiala ocenil české hokejisty, kteří získali titul mistrů světa.
Slavit budu, dokud manželka svolí, říká Stránský. Hokejisty ocenil premiér Fiala

Nechtěl už zdůrazňovat, jací jsou hokejisté „národní hrdinové a zlatí hoši.“ „Chtěl bych se vrátit k jedné věci, co jsem říkal v šatně. I když to asi nebylo vaším prvotním cílem, podařilo se vám zase dát národ dohromady. Někteří říkají, že to nebylo úplně mistrovství světa, protože tam nebyli Rusové. Já si myslím, že to není pravda,“ prohlásil Pavel.

Prezident Petr Pavel přijal českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa.Prezident Petr Pavel přijal českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Velký dík za bojovnost

„Nechci tady rozebírat otázky, jestli tam Rusové měli být, nebo neměli. Už vůbec ne ty politické. Ale určitě si všichni vzpomenete na poslední mistrovství v Praze, jak se zachovali ve finále s Kanadou. Už jenom za to je správně, že na tom mistrovství nebyli. Bylo to výrazně nesportovní chování a na mistrovství světa určitě nepatří,“ připomněl Pavel, jak sborná nezůstala na korunovaci šampionů v roce 2015 na ledě.

Česko slaví titul mistrů světa
Obhajobu zlata může přinést hokejový sever. Za tři roky oblíbená česká destinace

„Chtěl jsem poděkovat za inspiraci, kterou jste byli. Tak jako jsem já měl na zdi vyvěšené plakáty třeba pana Nedomanského, když jsem začínal s hokejem na Kladně. Další měli vzory ve vašich předchůdcích z Nagana. I vy budete vzory pro mnoho kluků a holek, kteří začínají s hokejem, ale i s jakýmkoliv jiným sportem. Ještě jednou velký dík za bojovnost, kterou jste u toho ukázali,“ řekl Pavel hokejistům.

Prezident Petr Pavel přijal českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa.Prezident Petr Pavel přijal českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Ve středu přivítal hokejisty v zahradě pražské Kramářovy vily premiér Petr Fiala (ODS) a udělil jim pamětní medaili Karla Kramáře.