Český výběr posílil už před soubojem s Velkou Británií Martin Nečas z Caroliny a hned ve svém prvním zápase na turnaji ukázal, jakou posilou pro tým bude. Nabízet by se tedy mohlo vytvoření kompletní lajny z NHL. Pastrňák na pravém křídle, Nečas jako centr a Zacha vlevo. Výhodou by mohla být variabilita této formace, protože Nečas je zvyklý hrát na křídle (i když hlavně na pravém) a Zacha část sezony strávil jako střední útočník.

Jak ale naznačil první zápas po Nečasově příletu, trenér Rulík má nejspíš s hvězdami z NHL jiné záměry. Nečase postavil proti Britům na druhé křídlo k Ondřeji Palátovi a mohl by tak pravděpodobně utvořit druhou údernou lajnu za bostonským duem. Koho k němu?

David Pastrňák se raduje z gólu.
Pastrňák v repre? Zpíval Kerndlovou, vystřelil bronz a chválil i maminku s pivem

Nejvíc lákavá vypadá varianta, v níž by Češi navázali na bronzový šampionát z roku 2022. Na něm Pastrňák řádil na křídle ve formaci kapitána Romana Červenky. Zkušený lídr týmu tehdy zazářil 17 body v deseti zápasech, kanonýr Bruins jich bral deset v sedmi duelech. A kdo že jim dělal centra? David Krejčí, který měl 12 bodů z deseti utkání. Právě Zacha by ho mohl nahradit, v sezoně nastupoval vedle Pastrňáka pravidelně a část ročníku mu dělal centra.

Zůstane zachovaná chemie?

Češi by tím pádem museli rozbít dosud skvěle fungující první útok, v němž Červenka nastupuje vedle Lukáše Sedláka a Ondřeje Kašeho. Právě oni obstarali všechny góly posledního zápasu s Británií. Možné tedy je i to, že trenérský štáb bude chtít jejich chemii zachovat a čerstvé posily zařadí do jiných formací. Na křídlo k Pastrňákovi se Zachou by mohl přijít například Dominik Kubalík nebo již zmiňovaný Palát.

Skládání nových útoků s prvotřídními hvězdami by mělo pro trenéry znamenat každopádně příjemné starosti. Ty horší přijdou spolu s rozhodováním, koho ze sestavy vynechat.

David Pastrňák přede dvěma lety pomohl českým hokejistům k bronzu.
Pastrňák se Zachou míří do Prahy. Nic nebrání příletu hvězdných útočníků na MS

Jako první by logicky měli jít na paškál členové čtvrté formace, která hraje ve složení Beránek, Kondelík, Flek. Jenže právě čtvrtá brázda zvládá svoji úlohu zatím příkladně – dobrý pohyb, napadání a dokonce i přídavek v podobě bodů. Rychlík Jakub Flek už se trefil na šampionátu dvakrát, Ondřej Beránek ho doplnil jedním gólem. Jako první by měl nejspíš přijít na řadu Jáchym Kondelík, který zatím jen jednou asistoval.

Druhým jménem, které by mohlo ze sestavy vypadnout, je pak extraligový mistr Daniel Voženílek. Na turnaji už sice pobral tři gólové nahrávky, jenže herně to není ono. Po dlouhé a extrémně náročné sezoně jako by třineckému tahounovi chyběly síly a na ledě není tak výrazný, jak jsou u něj fanoušci zvyklí. Matěj Stránský se z úvah o vyřazení ze sestavy sám vyškrtl fantastickou střeleckou formou a třemi góly, další hráči mají své místo víceméně jisté.

Ať tak, či tak, celé Česko se může těšit na přílet prvotřídních hokejistů, kteří by měli razantně zvýšit šance národního týmu na zisk medailí. Otazníky visí nad tím, co zásah do sestavy udělá s výkony týmu, který hrál prakticky celé mistrovství ve stejném složení a teď se bude muset adaptovat na změny. Vedle takových hráčů by to ovšem neměl být výraznější problém.