Na překvapivou statistiku upozornil na svém účtu na sociální síti X Jan Eichler, který často přináší podobné zajímavosti. Češi jsou v popředí bilance získaných Stanley Cupů díky obránci Janu Ruttovi a Ondřeji Palátovi, kteří dvakrát triumfovali s Tampou Bay. Pátý pohár do sbírky přidává Michal Kempný, jenž slavil s Washingtonem Capitals v roce 2018.

Přestože zámořské celky postavily svoje týmy výhradně z nejlepší hokejové ligy světa, případně z prospektů, kteří do ní nakukují, v počtu získaných pohárů nejsou ani na druhém místě.

To patří Švédsku, které přivezlo našlapaný manšaft. Dva Stanley Cupy z jeho kádru vybojoval Victor Hedman, který byl v letech 2020 a 2021 šampionem spolu s Palátem a Ruttou v dresu Lightning.

Dva poháry má na svém kontě i André Burakovsky, který slavil v roce 2018 s Kempným a Capitals a o čtyři roky později s Coloradem.

Rakušané se radují z gólu do kanadské brány.
Rakouský hokejový zázrak? Sázkař ho předvídal, na kolapsu Kanady vydělal

Kanaďanům patří v počtu získaných pohárů lorda Stanleyho až třetí příčka. Z jejich týmu se radovali z hokejového grálu pouze brankář Jordan Binnington a obránci Colton Parayko a Bowen Byram.

Mohlo být o pohár lépe

Američané nemají ve svých řadách žádného držitele nejslavnější hokejové trofeje a stejně je na tom i Švýcarsko, kterému letos přijely velké hvězdy jako Roman Josi, Kevin Fiala nebo Nico Hischier. Mezi čekateli na Stanley Cup jsou ze soupisek na šampionátu také Erik Karlsson, Rasmus Dahlin nebo Adrian Kempe.

Češi, kteří v této statistice turnaji vládnou, na tom přitom mohli být ještě o jeden pohár lépe. O místo na soupisce bojoval až do finální nominace také útočník Jakub Vrána, jenž se radoval v roce 2018 v dresu Washingtonu. Na konečnou soupisku se ale nedostal.

Český útočník ve službách Bostonu Pavel Zacha
Zacha do nároďáku? Expert má jasno. Fanoušci ale spoluhráče Pastrňáka nechtějí

Většina českých fanoušků teď doufá, že o svoji možnost sáhnout si letos na Stanley Cup přijdou brzy další Češi Martin Nečas, David Pastrňák, Pavel Zacha a Jakub Lauko. Hokejisté Bostonu momentálně prohrávají v sérii s Floridou 2:3 na zápasy a stejně je na tom i Carolina proti New York Rangers. Pro českou reprezentaci by se v případě jejich vypadnutí jednalo o vítané posílení.