Hlavním lídrem amerického mužstva je bezpochyby kapitán Brady Tkachuk. Člen slavného hokejového rodu má za sebou ve 24 letech už tři sezony s céčkem na hrudi v kanadské Ottawě, kde byl letos i nejproduktivnějším hráčem týmu. A vysokou výkonnost potvrzuje i na turnaji v Česku.

Spolupráce druhé americké formace ve složení Caufield, Pinto, Tkachuk funguje velmi dobře, díky čemuž už syn někdejšího útočníka Keithe Tkachuka posbíral 13 bodů. Na turnaji je se sedmi góly a šesti nahrávkami druhým nejproduktivnějším hráčem.

Nejproduktivnější hráči MS
1. Matt Boldy – 14 bodů (6+8)
2. Brady Tkachuk – 13 bodů (7+6)
3. Johnny Gaudreau – 11 bodů (3+8)

Zajímavé setkání ho na ledové ploše čeká s českou hvězdou Davidem Pastrňákem. Jeho Boston vyřadila ve druhém kole play-off Florida, v níž řádí starší z bratrů Tkachuků Matthew. Pastrňák se v jednom zápase dokonce s americkým forvardem pustil do bitky, když teprve podruhé v kariéře shodil rukavice. Druhý z bratrské dvojice se na ledě také nebojí přitvrdit, spoluhráče ale stejně jako jeho sourozenec častěji umlčuje svými hokejovými dovednostmi.

Americký kapitán Brady Tkachuk (vlevo) v utkání se Slovenskem
Pro Demitru. Dojemný vzkaz kapitána USA. Proti Česku ale půjde nostalgie stranou

Tkachuk na sebe během mistrovství ale upozornil i jinak. Po výhře nad Lotyšskem, která zajistila Slovákům postup ze skupiny, věnoval vítězství tragicky zesnulému Pavolu Demitrovi. „Byl to jeden z nejlepších kamarádů mého otce. Stále pro něj hodně znamená přátelství, které spolu měli. Takové blízké přátelství mezi Američanem a hráčem z druhého konce světa nebývalo zvykem. Rozuměli si spolu na ledě i mimo něj,“ rozpovídal se americký tahoun po utkání.

V mužstvu ovšem není jediným útočníkem, na kterého si Češi budou ve čtvrtfinále muset dávat pozor. Produktivitě týmu i celého šampionátu vévodí Matt Boldy – hráč, jehož jméno nemusí být pro české fanoušky na první dobrou tolik známé. Ve 23 letech už za sebou ovšem má tento hráč Minnesoty tři sezony v NHL a o jeho kvalitách svědčí i průměr dvou bodů na utkání na světovém šampionátu.

Ve skvěle fungující první lajně doplňují Boldyho zkušenější Johnny Gaudreau a Brock Nelson. První jmenovaný sice po famózním ročníku 2021/2022, kdy posbíral v NHL neuvěřitelných 115 bodů, zvolnil, na mistrovství si ale vede fantasticky a na svém kontě má už 11 bodů.

Před rokem se Češi proti Američanům snažili ve čtvrtfinále marně. Prohráli 0:3.
Na Čechy číhají neoblíbení Američané. Čtvrtfinále nabídne i severské derby

Jedničkou defenzivních řad USA zůstává jeho týmový spoluhráč z Columbusu Zach Werenski, jenž drží na turnaji průměr bodu na zápas. Lepší už jsou jen hvězdný Švéd Erik Karlsson a švýcarský tahoun Roman Josi. S průměrným odehraným časem 23 minut a 20 sekund je Werenski dokonce druhým nejvytěžovanějším hráčem mistrovství.

Jediný otazník zůstává viset nad brankovištěm amerického výběru. Alex Lyon výborně odchytal první dva zápasy, ale kvůli zranění se musel se šampionátem rozloučit. Největší porci minut pak dostal Alex Nedeljkovic z Pittsburghu, jenže jeho čísla nejsou nijak zázračná. Lépe si vedl jeho kolega Trey Augustine a jako posila místo zraněného Lyona přicestoval v průběhu šampionátu Charlie Lindgren z Washingtonu. Ten dostal šanci v duelu s Lotyšskem a inkasoval třikrát.

Češi teď doufají, že Lindgrena nebo některého z jeho kolegů překonají ve čtvrtek ještě víckrát. Těžká šichta ale čeká na českou defenzivu i brankáře Lukáše Dostála, který s největší pravděpodobností začne jako jednička. Americká útočná síla je totiž obrovská. Ve druhém sledu číhají ještě jména jako Trevor Zegras, Kevin Hayes nebo Joel Farabee.