Martin Nečas vypadl spolu s Carolinou z bojů o Stanley Cup ve druhém kole proti New York Rangers. Po zdravotní prohlídce okamžitě sedl na letadlo, zamířil domů a už večer po příletu hrál za českou reprezentaci proti Velké Británii.

V prvním duelu ještě bodově mlčel, proti Kanadě už ale zapsal dvě asistence a své galapředstavení si schoval na semifinále proti Švédsku. Tři důležité góly připravil asistencí a ten rozhodující dokonce sám vstřelil.

„Nevím, jestli to byl životní zápas, ale tím, že je to semifinále tady v Česku a postoupili jsme do finále, je to jeden z těch nejvíc oblíbených. Už jsem říkal několikrát, že hraju nejlépe, když se hokejem bavím a tady se jím bavím na 110 procent. O tomto jsem vždycky snil, že budu hrát finále MS před českým publikem,“ vyprávěl pětadvacetiletý forvard po nečekaně vysoké výhře 7:3.

MS v hokeji, Praha: Česko - Švédsko
Nečas srazil Švédy čtyřmi body. Zasloužené finále, hokejem se tady bavím, zářil

Po čtyřech odehraných zápasech měl Nečas na svém kontě šest kanadských bodů, právě on byl největší posilou, která přiletěla Čechům z Ameriky. Hra národního týmu se zvedla nejen díky jeho střelám a dorážkám, ale především díky jeho preciznímu pohybu a bruslení.

„Jeho rychlost platí na každého. Jenom se snažím mu to nekazit a jenom se někde ukázat, když má puk. A vychází to. Je to skvělý hráč. Hrát s Nečim a Kämpfíkem (Davidem Kämpfem) je hrozně jednoduché,“ chválil Nečasův parťák z formace Dominik Kubalík.

„On takhle lítá každý zápas v NHL, takže jenom předvedl, co umí. Je to skvělý hráč a jsme rádi, že přijel a mohl nám pomoct,“ doplnil poslední z útočného tria David Kämpf.

MS v hokeji, Praha: Česko - Švédsko
Pastrňák zažil nezapomenutelné narozeniny, na bod dál čeká. Je mi to jedno, řekl

Bývalý hráč Komety Brno si dost dobře uvědomuje, že hraje i o svoji budoucnost v NHL. V Carolině mu vyprší po této sezoně smlouva, často nastupoval až ve třetím útoku a podle dostupných informací měl v posledních dnech sám projevit zájem o výměnu. Na druhé straně Hurricanes mají jako prioritu podpisy jiných hráčů, navíc procházejí změnou generálního manažera.

Objevují se tak například spekulace o možné výměně do Bostonu k Davidu Pastrňákovi a Pavlu Zachovi za švédského brankáře Linuse Ullmarka, podle zámořských novinářů už ale o Nečasovy služby měla projevit zájem šestice jiných týmů. Konkrétně Calgary, Montreal, Philadelphia, Nashville, San Jose a Utah.

MS v hokeji, Praha: Česko - Švédsko
Finále je cennější, říkal Sedlák po odvolaném hattricku. O čepicích rozhodne tým

Rodák z Nového Města na Moravě by přesunem mohl pomoci svému novému zaměstnavateli i sobě. Vždyť letos posbíral za mořem 53 kanadských bodů a loni dosáhl dokonce na 71. V případě, že by hrál pravidelně v prvních dvou útocích a na přesilovce, jeho čísla by mohla letět ještě nahoru.

Po domácím světovém šampionátu už o tom nikdo nemůže pochybovat. Česko očekávalo přílet spasitele z NHL a skutečně se dočkalo. Jen se jím stal někdo jiný, než se původně počítalo.