David Pastrňák zažil podobnou roli v kariéře už dvakrát. V roce 2018 sice s Bostonem přešel přes Toronto výhrou 4:3 na zápasy, poté ale Bruins nestačili na Tampu Bay a po porážce 1:4 na utkání jim skončila sezona. Havířovský rodák proto spolu se svým parťákem Davidem Krejčím naskočil na letadlo a brzy se oba hlásili národnímu týmu v Dánsku.

Výsledek? Češi ve čtvrtfinále podlehli USA 2:3 a přes hranici úspěchu a neúspěchu nedokázali přejít. Pastrňák celkem stihl na turnaji pět zápasů a šestkrát v nich bodoval – jednu asistenci bral i v neúspěšném čtvrtfinále. Individuálně se dařilo i Krejčímu, který rovněž bral šest bodů.

Šťastnější vzpomínky na připojení k reprezentaci má Pastrňák z předminulého roku. Tehdy spěchal do Finska po vyřazení už v prvním kole s Carolinou. Na turnaji pak vytvořil extrémně údernou lajnu s Krejčím a Červenkou a deseti body v sedmi zápasech pomohl mužstvu k bronzu po dlouhých deseti letech.

David Pastrňák v dresu reprezentace
Kam s ním? Češi řeší sestavu s Pastrňákem a Zachou i to, kdo půjde z kola ven

Tehdy ale Pastrňák nebyl sám, kdo spěchal přes oceán pomoci reprezentačnímu výběru. V průběhu šampionátu se k týmu připojil i David Kämpf, jehož Toronto vyletělo také v prvním kole. Teď se oba potkají i v Praze a medailovou radost si budou chtít zopakovat.

Smolař Plekanec

Ne všechny last minute posily z posledních let se ovšem dočkaly úspěchu v podobě medaile po svém rychlém příletu. Podobné štěstí měl už před dvanácti lety Martin Erat. Útočník, který v té době hájil barvy Nashvillu, pomohl reprezentaci v pěti zápasech k zisku medaile, jež byla na dlouhou dobu pro Česko poslední. Tu další přidali pak až zmiňovaní Pastrňák a spol.

Jinak ale převažují mezi posilami z play-off NHL spíš smolaři. Tím největším bude asi současný asistent reprezentačního trenéra Tomáš Plekanec. V roce 2013 spěchal spolu se svým aktuálním trenérským kolegou Markem Židlickým na poslední skupinový zápas proti Norsku. Při výhře 7:0 hned zazářil třemi asistencemi, jenže ve čtvrtfinále Češi nestačili 1:2 na Švýcary, kteří dokráčeli nakonec až do finále.

David Pastrňák přede dvěma lety pomohl českým hokejistům k bronzu.
Pastrňák se Zachou míří do Prahy. Nic nebrání příletu hvězdných útočníků na MS

Ještě horší vzpomínky má Plekanec na šampionát v Praze o dva roky později. Tehdy naskočil do hry až v semifinále a bodově se vůbec neprosadil. Jak by také mohl, když skvěle rozjetý domácí tým v zápase o finále padl s Kanadou 0:2 a v boji o bronz následně s USA 0:3.

Podobných příběhů ovšem napsaly šampionáty více. V roce 2016 přicestoval Radek Faksa z Dallasu, aby byl u čtvrtfinálové porážky 1:2 na nájezdy s USA, o rok později pak byl Vladimír Sobotka po příletu ze St. Louis smutný z porážky 0:3 s Ruskem. Ani tenkrát Češi neproklouzli do semifinále a bojů o medaile.

Jak zvládnou nelehkou úlohu letos Pastrňák se Zachou a Nečasem? Ve větší kvalitu už národní tým nemohl doufat, snad jen v případě získání Tomáše Hertla. Pastrňák navíc ukázal, že po bleskovém příletu může být pro soupeře hned smrtící. Na šampionátu se vedle Kanaďana Conora Bedarda, Švýcarů Romana Josiho a Kevina Fialy, Američana Bradyho Tkachuka a Švédů Erika Karlssona a Victora Hedmana zařadí mezi největší hvězdy turnaje. Šance Česka na medaili s ním v sestavě letí nahoru.