„Komplexní tým, který má výborného gólmana. Mají výborné obránce, kteří podporují útok, někdy nevíte, kdo je obránce a útočník,“ řekl z české kabiny s respektem k soupeři zkušený 36letý brankář Ondřej Pavelec.

„I Američané se hodně prolínali, ať to byli Werenski, Jones, Sanderson… Všechno jsou to výborní ofenzivní obránci. Ti švédští beci jsou možná ještě o něco ofenzivnější,“ přidal bek Jan Rutta.

Švédové profrčeli ostravskou skupinou bez jediného zaváhání. Na úvod porazili silný výběr Spojených států výsledkem 5:2 a pak si bez větších potíží poradili i s Polskem, Německem, Lotyšskem a Slovenskem. Paradoxně nejnižší výhry brali hokejisté ze Skandinávie proti outsiderům z Francie a Kazachstánu, které porazili 3:1.

A stejně jako v základní části i ve čtvrtfinále se ukázalo, jak neuvěřitelně silnou defenzivu Tři korunky do Česka přivezly. Švédové za celý turnaj inkasovali víc než jeden gól pouze dvakrát – od USA a od Lotyšska.

MS v hokeji, Praha: Česko - Dánsko 7:4
Gudas škrtil a vymazal americkou hvězdu. Už mi vyhrožoval, prozradil

Přesto měli proti Finům v boji o semifinále namále. Tým nabitý hvězdami z NHL měl herně navrch, dlouho se však proti propracované obranné hře svého souseda nemohl prosadit. Když v 56. minutě skóroval Rasmus Dahlin, hokejisté Suomi odpověděli v poslední minutě a rozhodovat muselo prodloužení. V něm poslal dál švédský výběr Joel Eriksson Ek.

Útočník Minnesoty se na turnaji trefil už pošesté a ve střelecké tabulce má před sebou už jen Kanaďana Dylana Cozense a Američana Bradyho Tkachuka. Druhý jmenovaný už ale svůj gólový účet určitě nerozšíří, protože ve čtvrtek ho z šampionátu domů poslali Češi. Eriksson Ek tak může klidně pomýšlet i na korunu pro krále střelců mistrovství světa.

Velký respekt z obrany

O bodové prvenství mezi obránci bude zase usilovat švédský kapitán Erik Karlsson. Třiatřicetiletý bek po loňském snovém ročníku, kdy v NHL pokořil hranici sta bodů, sice poněkud zvolnil. Na šampionátu je ale pravým lídrem a už zapsal pět gólů a stejný počet asistencí.

Švédské obranné řady vůbec vzbuzují ohromný respekt. Řádí v nich čtyřiadvacetiletý Rasmus Dahlin, který by měl být budoucností severské reprezentace pro řadu dalších let. Čtvrtfinále se mu navíc extrémně vydařilo – jeden gól sám dal a na druhý přihrál.

Pavel Zacha rozhodl čtvrtfinále s USA
Zacha zařídil semifinále, teď míří za zlatem. Bavili jsme se o tom, přiznal

Na sedmi bodech je s ním vyrovnaný ještě dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Victor Hedman a svoji práci si odvedou i zbývající beci Marcus Pettersson, Jonas Brodin, Tim Heed a Lukas Bengtsson. Právě tady a v silně obsazeném brankovišti hledejte důvody toho, proč Švédi za celý šampionát dostali jen devět gólů v osmi zápasech.

Brankář Filip Gustavsson z Minnesoty se totiž dokázal oklepat ze slabší sezony za mořem a na mistrovství světa je nejúspěšnější ze všech pravidelně chytajících gólmanů. Jen o chloupek za ním zůstává český Lukáš Dostál. Dobře si navíc vedla i švédská dvojka Samuel Ersson.

Gólové hody nečekejte

Co se týče situace v útoku, vedle už zmiňovaného Eriksson Eka se daří také Andrému Burakovskymu, Marcusi Johanssonovi a Lucasi Raymondovi.

Pohled na švédskou soupisku vzbuzuje obří respekt. Češi ale už proti USA ukázali, že proti silnému týmu umí zahrát a díky Lukáš Dostálovi zvládnou zvítězit i na malý počet gólů. Proti Třem korunkám budou od své jedničky potřebovat znovu perfektní výkon. Nedá se totiž čekat, že by nejlépe bránící výběr na šampionátu dovolil českým střelcům nějaké gólové hody.

MS v hokeji: ČR - Finsko
Svět v úžasu, Bob a Bobek jsou hitem MS. Musí se vrátit i příště, zní ze zámoří

„Čeká nás tým s výbornou obranou a skvělými hráči, ale proti takovým už jsme hráli, ať to byla Kanada, nebo minule Amerika. Ta top čtyřka, to je extratřída v NHL. Za mě je super, že jsme si tohle vyzkoušeli. A věřím, že budeme úspěšní i v boji o finále,“ dodal Rutta.

Kdo bude šťastnější, se ukáže už v sobotu od 14:20. Boje o medaile jsou pak na programu v neděli.