Předchozí
1 z 5
Další

Česko – USA 2:3 SN (čtvrtfinále MS 2004)

Zdroj: Youtube

Mělo jít o velkolepou událost, ale skončilo to fiaskem. Pro mistrovství světa v roce 2004 vyrostla v Praze nejmodernější (a taky jasně nejdražší) aréna v Evropě. Očekávání českého národa bylo obrovské, reprezentanti měli za mohutné podpory fanoušků dojít na domácím šampionátu k medaili. Jenže proti byli Američané.

Nároďák, který toužil po titulu, skončil už ve čtvrtfinále – s USA padl 2:3 po samostatných nájezdech. Medailový sen se rozplynul po jediné porážce na turnaji. „Lidé nás hnali, všichni chtěli zlato. O to větší je zklamání z vyřazení,“ hlesl po nečekaném výbuchu legendární Jaromír Jágr, který neproměnil nájezd a poté vztekle praštil hokejkou do plexiskla.

Čechům zůstaly oči pro pláč, zatímco Američané si po výhře nad Slovenskem odvezli za oceán bronzové medaile.

Česko – USA 3:2 SN (čtvrtfinále MS 2005)

Zdroj: Youtube

Krutá porážka české hokejisty nesžírala příliš dlouho. Hned další šampionát ve Vídni v roce 2005 svedli opět ve čtvrtfinále souboj se Spojenými státy. A vendeta se povedla se vším všudy. Tým kouče Vladimíra Růžičky oplatil Američanům porážku na nájezdy z Prahy a namířil si to k mistrovskému titulu.

Klíčovou čtvrtfinálovou výhru na vídeňském turnaji zařídil Martin Ručinský. Hrdinou se stal brankář Tomáš Vokoun, proti kterému se stejně jako před rokem rozjel Andy Roach. Tentokrát se český gólman nenechal nechytat a klíčovým zákrokem přispěl ke zlatým medailím.

Ve finále proti Kanadě pak Vokoun nepustil ani jeden gól a zlaté zadostiučinění bylo na světě. Mimochodem, ve Vídni Jaromír Jágr získal svůj první titul mistra světa. I se zlomeným malíčkem.

Česko – USA 4:0 (čtvrtfinále MS 2011)

Zdroj: Youtube

Jágr měl prsty i v dalším medailovém úspěchu, ke kterému vedla cesta přes USA, tentokrát bronzovému. Na šampionátu v Bratislavě 2011 odehrál legendární útočník nejlepší reprezentační zápas – v 39 letech.

Jágr sám rozhodl čtvrtfinálovou bitvu s Amerikou, postup Čechům vystřelil hattrickem. Prvním a posledním v národním dresu. „Já to neřeším, někdy máš štěstí, jindy méně. Dneska jsem se nijak zázračně necítil, někdy to tam napadá, někdy ne,“ glosoval svoji show spasitel Jágr, který před klíčovou bitvou meditoval na střídačce u Bible.

Česko – USA 0:3 (o bronz MS 2015)

Zdroj: Youtube

Jágr v Americe prožil nejslavnější roky, s Pittsburghem slavil dva Stanley Cupy. A právě výběr USA byl jeho osudovým soupeř. Zámořský tým i ukončil reprezentační kariéru Jágra.

V roce 2015 se vrátil šampionát do Prahy. Tým trenéra Růžičky (na rozdíl do minulého domácího MS) prošel i za gólového přispění Jágra přes čtvrtfinále, placky se ale zase nedočkal. O bronz Čechy připravili Američané. „Když půjdeme úplně do hloubky, výsledek není důležitý. Kdo si za deset let vzpomene na to, jak všechno dopadlo? Medaile jsou fajn, ale jsou důležitější věci,“ bral tenkrát medailový neúspěch s nadhledem.

Česko – USA 8:4 (o bronz MS 2022)

Zdroj: Youtube

Češi „vděčí“ Američanům za poslední medaili, kterou získali na šampionátu přede dvěma roky v Tampere. V souboji o bronz předvedla družina finského kouče Kariho Jalonena málo vídané zmrtvýchvstání. Po první třetině prohrával národní tým 1:3 a zdálo se, že devítileté čekání na cenný kov se znovu protáhne.

S tím se ale nehodlal smířit David Pastrňák, který posílil tým během turnaje po vyřazení Bostonu. Ofenzivní hvězda NHL zavelela k jednom z nejpamátnějších obratů v dějinách hattrickem. Na oslavu vítězství nad USA si dal Pasta pivo. „Plechovka vypadá hrozně, ale chutná líp, než vypadá,“ smál se Pastrňák, který přispěchal Čechům na pomoc i letos.