Předchozí
1 z 6
Další

Sazka arena změnila český sport

Prezidentem byl Václav Klaus, vládě šéfoval Vladimír Špidla a v někdejším průmyslovém areálu na okraji pražské Libně polykala obří sumy peněz velkolepá stavba nové multifunkční arény. Hala, jež dle původních propočtů měla stát 2,5 miliardy, nakonec přišla (včetně úroků) na víc než 17 miliard. Ale hokejový národ získal svou katedrálu.

Byl nejvyšší čas, protože jen pár týdnů po slavnostním otevření na jaře 2004 (na které megalomanský šéf Sazky Aleš Hušák kvůli vleklým sporům s vládou nepozval premiéra Špidlu) se v nové hale konalo hokejové mistrovství světa. Sazka se ovšem kvůli stavbě dramaticky zadlužila a o několik let později vedl její pád k zásadním změnám v toku vlivu a financí v českém sportu. Následky jsou cítit vlastně dodnes.

Jaromír Jágr pořád hraje

Před dvaceti lety byl hlavní hvězdou domácí reprezentace Jaromír Jágr. Nezklamal, patřil k nejproduktivnějším hráčům MS a kdyby se ve čtvrtfinálových nájezdech proti USA puk z jeho hokejky odrazil od tyčky do sítě, možná by se vysněného světového zlata dočkal už v Praze, ne až o rok později ve Vídni. Místo toho vztekle praštil holí do plexiskla.

„Byla to spontánní reakce. Zamrzí to. Překonáte brankáře a pak trefíte tyč,“ vrtěl Jágr hlavou. Češi z pěti nájezdů na americkou branku nedali jediný gól, ale právě nezdar opěvovaného čísla 68 bolel natěšené fanoušky nejvíc. Nezdar nadupaného mančaftu si do polední chvíle nikdo nepřipouštěl.

Po dvaceti letech se Jágr na šampionátu v Praze objevil už jen v hledišti (a sklidil bouřlivý aplaus), svou neuvěřitelnou kariéru však pořád ještě neukončil. V nedávné baráži dokonce pomohl svému Kladnu k udržení v extralize gólem ve věku 52 let a 63 dní, čímž vytvořil nový historický rekord.

Zdroj: Youtube

Zaostřeno na trenéry

Mužem, který měl české hvězdy v roce 2004 koučovat k očekávané medaili, byl Slavomír Lener. Nebyla to šťastná volba. Kníratý trenér se samolibě pěstovanou pověstí odborníka měl sice za sebou úspěchy včetně zlata z olympiády v Naganu, vždy ale v roli asistenta. Jeho dvouleté působení coby šéfa reprezentačního áčka skončilo jednoznačným fiaskem.

„Nikdy nic a nikoho netáhl, vždy se jenom okázale vezl. Svoji vždy nic více než účast dokázal patřičně prodat díky schopnostem zdatného manipulátora,“ napsal o Lenerovi ve své autobiografii Moje hokejové století slavný trenér Luděk Bukač, který pozdějšího svazového „šéftrenéra“ přirovnal k postavě doktora Cvacha ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Současný reprezentační trenér Radim Rulík nepochybně žádným Cvachem není. Mluví za něj výsledky jeho dlouholeté práce v klubech, včetně titulu s Litvínovem, a loni dovedl české juniory ke stříbru na MS. Jiná věc je, že cesta do současné funkce mu byla umetena nedůstojným odstavením jeho předchůdce Kariho Jalonena, navíc zjišťuje, že není jen tak vyhnout se vměšování ze strany šéfa svazu Aloise Hadamczika.

Fotbalové Euro za rohem

Sice je pravda, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky, někdy se však minulost a současnost podezřele podobají. Hokejový šampionát v roce 2004 skončil 9. května. A hned 12. června následovalo fotbalové Euro v Portugalsku. Letos je situace obdobná – pražský ledový bál vrcholí 26. května, přičemž mistrovství Evropy v kopané startuje na deseti německých stadionech už 14. června. Sportovní fanoušci si nevydechnou.

Vzpomínky na Euro před dvaceti lety dodnes hřejí, snad každý si vybaví famózní duel s Nizozemci, góly Milana Baroše v životní formě a slzy po semifinálové prohře s Řeckem. Český reprezentační fotbal byl tehdy na vrcholu. Dnes jsou na startu turnaje na místě spíš obavy a otazníky – náhlá změna trenéra, nejistota kolem výkonnosti hlavní hvězdy Patrika Schicka, následky „kauzy Belmondo“. Fotbalisté mohou v Německu leda příjemně překvapit.

Pivo není nikdy dost levné

Tématem, na které se hokejoví fanoušci zaměřovali při MS před dvaceti lety a které je pálí i dnes, je pochopitelně cena piva v O2 (tehdy Sazka) areně. Když se pražská hala otevírala, kolovaly znepokojivé zvěsti, že během šampionátu bude stát pivo v dějišti turnaje až šedesát korun. To lidem připadalo jako astronomická cena.

„Šedesát korun to určitě nebude, cena se bude pohybovat mezi dvaceti a třiceti korunami,“ uklidňovala tehdy vyděšený národ tisková mluvčí Staropramenu.

Dnes je šedesát korun obvyklou cenou za půllitr dvanáctky v běžné hospodě. Na hokeji si návštěvníci připlatí, před MS se hodně mluvilo o tom, že 110 korun za pivo je nestydatě moc. Někteří fanoušci – obzvlášť ti zahraniční – však s cenou problém neměli.

Hokej vládl i v divadle

Na jaře 2004 zasáhla hokejová horečka i na prkna, která znamenají svět. Právě ten večer, kdy čeští hokejisté válčili ve čtvrtfinále MS s Američany, byla ve Stavovském divadle na programu repríza opery Nagano. Autoři hojně diskutovaného díla Martin Smolka a Jaroslav Dušek pojali vrchol tuzemských hokejových dějin se značnou dávkou ironie, kterou ovšem ne každý pochopil.

Návštěvníci opery mohli po představení doběhnout pár metrů na Staroměstské náměstí, kde běžela velkoplošná projekce zápasu s USA. Stihli ale jen konec prodloužení a pak neslavné nájezdy.Letos se ve Stavovském divadle během českého čtvrtfinále MS hraje Bílá voda, dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové. Na „Staromáku“ ale hokej ten večer nepoběží, případné veřejné projekce se mají týkat až semifinále či bojů o medaile.