Pivo za 110 korun, tedy v přepočtu 4,40 eura. Taková je oficiální cena zlatavého moku v Ostrava areně a přilehlé fanouškovské zóně, kde se odehrávají právě bitvy skupiny B světového šampionátu.

Jenže stačí se vzdálit od hokejového svatostánku a jste v jiném světě. „Lotyši v Ostravě, hlídejte si ceny! Mnoho místních podvádí. Chlapi kupují pivo i za patnáct až dvacet euro za jedno,“ postěžoval si fanoušek Edgars. Prodraží se podle něj i něco k zakousnutí, třeba burger vyjde na 23 eur. Dvacet eur je přitom v korunách necelá pětistovka.

Bernie's Traditional Irish Pub na Stodolní ulici v Ostravě, 14. května 2024.
Pivo za 189 korun. Ostravský pub zvedl během hokejového šampionátu ceny

Po tomhle varování zkontrolovala svá bankovní konta i řada dalších lotyšských fanoušků. A skutečně zjistili nečekaný úbytek peněz, což deklarovali výpisem z internetového bankovnictví.

Lotyšští fanoušci navíc tvrdí, že podobné praktiky se používají dokonce i v samotné aréně. „Včera jsem koupil tři sklenice piva za 41 eur,“ postěžoval si jeden z nich.

Nepozornost při placení

Jak k tomu může docházet? Na bankovních terminálech se prý často vůbec nezobrazuje při platbě cena za nákup, a i pokud tam je, je uvedena v korunách. Fanoušci pak přiznávali, že často při placení nedávají na údaje na platebních jednotkách pozor a nesrovnalost zjistí až pozdě.

Problémy ale nevznikají jen ve stravovacích zařízeních. „Slováci říkali, že zaplatili za jedenáct kilometrů osmdesát eur,“ hlásil fanoušek zkušenost s jízdou taxíkem.

„Nepoužívejte místní taxíky. Jen Bolt nebo Uber. Můžete platit kartou hned po přivolání auta a cena v aplikaci se určuje podle vzdálenosti. Je tak menší šance na podvod,“ radí.

MS v hokeji, Praha: Trénink Kanady v hlavní roli s Connorem Bedardem
Voráček dostává za kritiku Bedarda za uši. Kanadská hvězda se na tréninku usmála

Jiní ale varují i před zmíněnými společnostmi. „Začal se mnou jezdit a tvrdil, že zná dobré bary a kluby,“ varuje Emil. Jiní pak zase odváželi klienta špatným směrem.