Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpadek, nebo předznamenání budoucnosti?

PRAHA - Předčasný návrat českých hokejistů ze světového šampionátu již po čtvrtfinálovém souboji s domácím Ruskem může být předznamenáním následujících hubených let, ale zrovna tak "zase jedním prohraným čtvrtfinále," které jednou za čas přijde a v historickém přehledu zapadne prachem.

10.5.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav HolíkFoto: DENÍK/Michal Šula

Názory expertů se v tomto různí.

"Dvakrát za sebou se udělala medaile, tentokrát ne. I tak se to dá brát, ale že to s tím hokejem asi v současnosti neděláme dobře, je vidět i na výsledcích dvacítky a osmnáctky," řekl s upřímností sobě vlastní zkušený trenér Jaroslav Holík.

Vzápětí přidal i vysvětlení. "Problém je už v samotné extralize. Máme nejvyšší soutěž, která má 15 mužstev, a ještě rozšiřujeme. Podle mého by to mělo být nejvíce 12 týmů. Po světě nám údajně hraje okolo 250 hráčů, ale tady hraje extraligu velká spousta těch, kteří hráli pouze první ligu a výš se jim nedařilo dostat. Na hráče v extralize pak není vyvíjen absolutně žádný tlak," objasnil Holík.

Takový tlak by podle něj přineslo už pouhé zavedení přímého sestupu. "Ať v tom ten strach a náboj prostě je. Za to, co berou za peníze, by na ně ten tlak měl být mnohem větší. Tím se hráči donutí, aby tomu hokeji dali více ze sebe. U nás si hráči i přes peníze, který berou, dovolí veřejně kritizovat trenéra a podobně," připomněl Holík nešvary současnosti. "To dřívější generace včetně Jardy Jágra, Roberta Reichla nebo mého syna (Roberta Holíka) si to musela všechno vybojovat, protože tam bylo v nejvyšší soutěži dvanáct týmů, který byly našlapaný," uvedl Holík.

Holík volá po změnách

Sám by uvítal v extralize více změn. A neúspěšná sezona českého hokeje by k tomu měla být impulzem. "Ale když tu máme APK (Asociaci profesionálních klubů), tak se sotva něco pohne," nevěřil Holík v razantní zásahy. "Více než polovina zástupců klubů v APK jsou manažeři a tito lidé řídí hokej. Hrají si extraligu, kde jim záleží především na svých klubech a ničem jiném, takže se jim nechce ani moc uvolňovat hráče a tak dále," doplnil kriticky Holík. Stačí se prý podívat na Vsetín. "Několik let neplatí a přesto je pořád v extralize. Manažeři si mezi sebou navzájem vždycky nějak vyhoví."

Podle Holíka se v tuzemsku nedává prostor mladým hráčům. Nedostávají možnost v extralize hrát a kluby raději berou starší hráče ze zahraničí, aby tu dohráli kariéru. "Přitom Olesz, Irgl nebo Michálek patřili teď na mistrovství k nejlepším. Třeba Plekanec s Irglem však dostali šanci až ve čtyři- nebo pětadvaceti letech," uvedl Holík.

Hlavní rozdíl mezi špičkou na reprezentační úrovni by přitom podle bývalého kouče reprezentační dvacítky mohli smazat právě mladí a draví hráči. "Bojíme se před brankou, kde se vyhrávají zápasy. Furt bychom chtěli nahrávat. Před brankou to bolí a starším už se tam moc nechce. A to je právě půda pro ty mladší. Ve hře chybí také více pohybu a zase si myslím, že především od starších hráčů," řekl bez okolků Holík.

"U nás se třeba vzývá za obrovskou hvězdu Petr Sýkora, ale to jen proto, že vyhrál kanadské bodování extraligy. Přitom venku v NHL neuspěl, předtím na mezinárodní scéně taky ne a mistrovství světa taky nic," uvedl příklad k dokreslení svých kritických slov o extralize.

Holík má strach, co bude s českým hokejem celkově. "Především, když se nyní podívám na ty mládežnické kategorie, třeba na šestnáctku. Svět je prostě napřed a navíc je to i v souvislosti s tím, jak to vypadá v celé zemi. Tady chybí morálka, což není problém zdaleka pouze v hokeji," řekl Holík.

Další srovnání mu nabídla každoroční účast českého šampiona na turnaji mistrů Super Six. "Kolikrát už se tam hrálo a nic. Teď naposledy Sparta. Jede tam s ambicemi a prohraje se Žilinou, která pak skončí poslední na Slovensku. Pak mi (asistent trenéra ve Spartě) Marian Jelínek říká, že by je ale ve zbývajících devíti zápasech z oné desítky porazili. Co je to platné? Je potřeba uspět v tu danou chvíli. To je to samé jako na mistrovství proti Němcům," uzavřel své rozjímání nad stavem českého hokeje Holík.

Jelínek mírní kritiku

Rozdílný názor však zastává právě Jelínek, zástupce nastupující generace trenérů. "Je trochu diskutabilní vidět to vše tak černě, jak se to teď hodnotí, a mírnil bych i kritiku v tom smyslu, že český hokej míří do pekel, včetně mládeže," uvedl Jelínek.

Vzápětí také vysvětlil svůj postoj v konfrontaci s historií. "Od roku 1996 až do dalšího titulu ve Vídni (2005) jsme byli pětkrát mistry světa, zatímco předtím dohromady šestkrát," vypočítal největší úspěchy českého hokeje Jelínek. "To bylo neskutečný období a možná nám začne až teprve teď docházet, co jsme měli v hokeji za sílu a výjimečné hráče, že jsme vlastně celkově udávali směr světovému hokeji," dodal.

Připomněl v této souvislosti ruský hokej a dobu, jakou jeho reprezentace čeká na zlato. "Ale i Finové a další. Vlastně jediným opravdu stabilním týmem jsou Švédové," hledal Jelínek srovnání s ostatními hokejovými velmocemi. "Systém turnaje je také svým způsobem krutý a hraje to také svou roli oproti výsledkům v minulosti, kdy se týmy utkávaly dvakrát každý s každým," řekl Jelínek.

Před dílčím neúspěchem však zároveň nechtěl zavírat oči. "Přiznejme si však, že tato akce byla neúspěšná, ale z toho historického pohledu vlastně svým způsobem běžná," uvedl Jelínek. "Na mistrovství světa také nebyli ti úplně nejlepší hráči, které český hokej má, a kdo ví, pokud by třeba mohli dorazit Martin Havlát, Patrik Eliáš, Tomáš Kaberle či Pavel Kubina, tak by to třeba zase dopadlo úplně jinak," odhadoval Jelínek.

Práci trenérských kolegů nechtěl příliš hodnotit. "Každý realizační tým má své zásady. Stejně tak je měl i trenér Hadamczik a věci více do hloubky je pak třeba rozebrat na trenérském sympóziu," uvedl. Pozastavil se však přeci jen u toho, jak málo gólů dal český tým silnějším soupeřům. "To je zarážející. Dařilo se nám jen proti Rakousku a Bělorusku. Kanadě jsme dali tři góly, ale o nic jí nešlo, zatímco nám o všechno. Ale to chce všechno rozebrat s odstupem o něco později," vystihl jeden z hlavních problémů Jelínek.

Ačkoliv i on považoval stejně jako mnozí jeho kolegové z trenérských laviček prohru s Němci za jeden z klíčových momentů celkového neúspěchu, věřil, že čtvrtfinálový soupeř byl nakonec přijatelný. "Sám osobně jsem zastáncem toho hrát proti Rusům než proti Švédům, ale domácí prostředí Rusku tentokrát pomohlo. Bude to však mít ještě hodně těžké; i v souvislosti s tím, jak jednoznačně ten výsledek s námi vypadá," uzavřel Jelínek.

Čechmánek vidí budoucnost českého hokeje černě

Roman ČechmánekPRAHA - Velmi kritický byl po návratu z hokejového mistrovství světa v Moskvě brankář Roman Čechmánek. Po sedmém místě, kterým národní tým vyrovnal svůj nejhorší výsledek v historii, musejí podle trojnásobného mistra světa a olympijského vítěze přijít velké změny.

"Ohledně budoucnosti nejsem vůbec optimista, protože znám okolnosti celého českého hokeje, proč to tak je. Pokud se s tím něco neudělá, tak na tom budeme časem hůře než Němci," řekl Čechmánek po čtvrtečním příletu do Prahy novinářům.

Do podrobností však šestatřicetiletý gólman se zkušenostmi z NHL zacházet nechtěl. "Nebudu to více rozebírat, ale vím a znám věci kolem. Je to na lidech, kteří hokej dělají jak na ligové, tak reprezentační úrovni, aby s tím včas něco udělali," prohlásil Čechmánek.

Den po čtvrtfinálové porážce 0:4 s Ruskem procházeli hokejisté letištěm v Ruzyni většinou se zachmuřenými tvářemi. Ponurá atmosféra v týmu se projevila i při středeční návštěvě Českého domu v Moskvě, hráči si jen dali večeři a šli brzy spát. "Nikdo neměl náladu," řekl obránce Jan Platil.

"Je to pro nás těžké. Věřili jsme, že budeme schopní přes domácí postoupit, ale ukázalo se, že Rusové byli nad naše síly. Byli lepší a rozhodl druhý gól, po němž už nebylo co řešit," uvedl útočník Jaroslav Hlinka.

Opora Sparty si však nemyslí, že by byl příliš velký rozdíl mezi stříbrným týmem z minulého šampionátu a tím současným. "Myslím, že loňský výběr nebyl silnější, ale měli jsme to štěstí, které letos chybělo," mínil Hlinka.

Podle představ nefungovala ani souhra první formace, v níž hrál Hlinka spolu s Davidem Výborným a Petrem Sýkorou. "Je to těžké hodnotit, když jsme toho už potom spolu tolik nenahráli. Ale ono nejde, abychom dávali góly jak na běžícím pásu, třeba tři v každém zápase," uvedl Hlinka.

I přes historický neúspěch se snažil najít na vystoupení českého týmu v Rusku něco pozitivního. "Na něčem špatném je vždycky něco dobrého. Ale jestli jsou to třeba nastupující mladí hráči, to mně nepřísluší hodnotit, to je spíš otázka pro trenéra. Já myslím, že jsme tam všichni nechali nejlepší, co v nás bylo, ale bohužel to tentokrát nestačilo," řekl Hlinka.

Odmítl, že by mu po náročné sezoně chyběla síla. "Měl jsem možná krizi uprostřed turnaje než na konci. Na těch pár posledních zápasů se dokážu připravit a cítil jsem se dobře," dodal.

Jedním ze světlých okamžiků bylo vystoupení mladíka Rostislava Olesze. V sedmi utkáních si připsal pět kanadských bodů za dvě branky a tři přihrávky. "Nejsem z toho moc nadšen, protože hokej je týmová hra. Měli jsme uspět jako tým a ne já jako jedinec," řekl Olesz. "Rusku jsme nedali gól a to byl klíčový okamžik. Chybělo štěstí, snažili jsme se, ale prostě to tam nespadlo," uvedl útočník Floridy.

Atmosféru světového šampionátu okusil poprvé. "Byl to jiný hokej než ostatní turnaje, které jsem předtím hrával. V rychlosti hry a všechno kolem. Ale byl jsem hrozně šťastný, že jsem tam s klukama mohl být," řekl Olesz. Za nejtěžší okamžik považoval povinnost získání postupového bodu s Kanadou. "A pak ten druhý gól Ruska, protože jsme šli do třetí třetiny s tím, že spíš dáme gól my, než že ho brzy dostaneme," dodal Olesz.

10.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
7 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Hotovo. Z fotbalových Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, ANKETA/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

AKTUALIZOVÁNO

Neštěstí v Náchodě. Pod koly kamionu zemřela žena

Dnes krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

AKTUALIZUJEME

Katalánsku hrozí ztráta autonomie. Madrid reaguje na nedodržení ultimáta

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek upozornil, že jeho parlament vyhlásí nezávislost, pokud Madrid nekývne na dialog. Ten mu chce naopak od soboty postupně pozastavit autonomii. Centrální španělská vláda tímto krokem reaguje na vypršení ultimáta pro odpověď na otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení