Slováci a Francouzi se udrželi v elitní skupině

Halifax – Slovensko porazilo Slovinsko 4:3 až po samostatných nájezdech. Francouze podržel opět Huet.

11.5.2008

Slováci zvládli i druhý zápas se Slovinskem a udrželi se v elitní skupině. Foto: REUTERS/Paul Darrow

Slováci už nemají nůž na krku. I v příští sezoně totiž nebudou na mistrovství světa v ledním hokeji chybět. Rozhodlo o tom jejich druhé vítězství na Slovinskem 4:3 po samostatných nájezdech.

Na letošní světový šampionát chtějí rychle zapomenout. Jak by také ne, nejenom, že dokázali zvítězit pouze nad Norskem, ale museli hrát i o záchranu. A to se od Slováků opravdu nečekalo.

Tým trenéra Júlia Šuplara vstoupil do zápasu aktivněji a už po osmi minutách se ujal vedení, když Kolník využil početní převahu.

Vyrovnání měla o chvíli později na své holi největší slovinská hvězda Kopitar, jeho střela však rozezněla jen konstrukci Lašákovy branky, který se do branky postavil místo nemocného Budaje.

Ve 26. minutě už byl slovenský brankář na tvrdý atak Slovinců krátký a inkasoval po přečíslení Manfreda.

Slováci se dostali zpátky do hry díky dvěma rychlým gólům Petrovického s Višňovským. Naopak nad Lašákovu lapačku umístil puk David Rodman. A na svou slabinu doplatil Lašák i ve třetí třetině. Opět nad lapačku slovenského brankáře nasměroval totiž puk tvrdou ranou od modré Kopitar.

V prodloužení Slovince podržel především gólman Hočevar a tak utkání dospělo do samostatných nájezdů. Po nich slavil druhé vítězství nad Slovinskem slovenský celek a udržel se v hlavní kategorii.

SLOVENSKO - SLOVINSKO 4:3 SN (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Kolník (Višňovský), 32. Petrovický (Marcel Hossa, Čiernik), 35. Višňovský (Čiernik) - 26. Manfreda (Razingar), 39. D. Rodman (Milovanovič), 56. Kopitar (Robar, D. Rodman). Rozhodčí: Minář (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Kiča (Ukr.), Losier (Kan.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 9156. Konečný stav série: 2:0.

Slovensko: Lašák - Višňovský, Sekera, Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Vydarený, Mezei - Kolník, Petrovický, Marcel Hossa - Melichárek, Kollár, Kováčik - Čiernik, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Mikúš. Trenér: Július Šupler.
Slovinsko: Hočevar - Robar, Rebolj, Dervarič, Milovanovič, Varl, Kranjc, Vidmar, Tavželj - M. Rodman, Kopitar, D. Rodman - Pretnar, Goličič, Hafner - Manfreda, Hebar, Razingar - Terlikar, Pajič, Mušič. Trenér: Mats Waltin.

Druhým týmem, který se příští rok podívá na mistrovství světa, bude Francie.

Ta pod vedením kouče Davida Hendersona zvítězila nad Itálií i v potřebném druhém utkání 6:4 a poslal své soupeře do divize I. A oslavovat může především autorova dvou branek Yoricka Treilleho a svou největší hvězdu a oporu týmu brankáře Cristobala Hueta.

Odvetu začali Italové dobře a už ve třetí minutě se dostali do vedení. Francouzi nejprve srovnali v přesilové hře a poté využili i dvojnásobnou početní převahu.

Třetí gól Francie vyhnal z italské branky Tragusta a nahradil ho Hell.

Italové snížili díky Signorettimu, branková přestřelka se však rozpoutala až na začátku třetí třetiny. Nakonec však z ledu odešli vítězně Francouzi, kteří zvítězili 6:4.

ITÁLIE - FRANCIE 4:6 (1:2, 1:1, 2:3)
Branky: 3. Cirone, 27. Signoretti (Cirone, Fontanive), 45. Iannone (Bursteo), 57. Pittis (Chitarroni) - 9. Amar (Bordeleau, Desrosiers), 15. Y. Treille (Amar, Bordeleau), 25. Zwikel (Desrosiers), 42. Desrosiers, 46. Y. Treille (Rozental), 52. Bordeleau. Rozhodčí: Partanen (Fin.), Looker - Feola (oba USA), Eglitis (Lot.). Vyloučení: 7:5, navíc Iannone (It.) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 7649. Konečný stav série: 0:2.

Itálie: Tragust (25. Hell) - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Signoretti, Trevisani, Hofer - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Margoni, Cirone, Scandella - Chitarroni, Pittis, de Bettin - Bustreo, de Toni, Iannone - Parco. Trenér: Michel Goulet.
Francie: Huet - Amar, Bachet, Besch, Lacroix, Quessandier, Bonnard - Rozenthal, Bordeleau, Y. Treille - Lussier, Gras, Coqueux - Hecquefeuille, Bellemare, Desrosiers - S. Treille, Zwikel, Tardif. Trenér: David Henderson.

Prezidentem by se stal Zeman. Volilo by jej 41,5 procenta. Druhý by byl Drahoš

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by volilo 30,5 procenta lidí a textaře Michala Horáčka 16,5 procenta. Další kandidáti mají výrazný odstup. Na čtvrtém místě je bývalý premiér Mirek Topolánek se čtyřmi procenty.