Lehkost, s jakou svěřenci trenéra Radima Rulíka bombardují všechny soupeře na letošním světovém šampionátu v Kanadě, je pro oko českého fanouška doslova pohlazením na duši. Tak jednoznačný postup mezi čtyři nejlepší celky turnaje snad hokejová historie ani nepamatuje.

Čeští mladíci zlikvidovali ve čtvrtfinále výběr Švýcarska a míří dál za medailovým snem.
Hladký postup do semifinále MS. Rozjetá hokejová dvacítka smetla Švýcarsko

České dvacítce zatím funguje v Halifaxu úplně všechno. V defenzívě jsou napříč všemi mančafty suverénně nejlepší, v počtu vstřelených branek pak zaostávají jen za domácí Kanadou, kterou táhne za obhajobou zlatých medailí sedmnáctiletý klenot Connor Bedard.

Čtyři vyrovnané lajny? Obrovská výhoda

V klíčovém čtvrtfinále proti Švýcarsku navíc stačilo národnímu týmu k devítibrankové kanonádě pouze 28 střel. Tomu se říká efektivita s velkým E. „Nevím, čím to je. Asi prostě dobrá produktivita,“ usmíval se po postupu do semifinále útočník Petr Hauser. 

A byl to právě on, kdo společně se čtvrtým útokem řídil další českou kanonádu na turnaji. Nevšedním hrdinou se stal se třemi kanadskými body Marcel Marcel, mezi střelce se ovšem zapsal i Hauser. „Je super, že to trenéři takhle seskládali. Funguje to, jak má,“ dodal pro web hokej.cz.

Vyrovnanost všech čtyř formací vykouzlila úsměv na tváři i veliteli české střídačky. „Výborné! Skvělé! Opravdu máme čtyři lajny, které můžou v produktivitě pomoct. To je strašná výhoda,“ mínil trenér Rulík po vítězném čtvrtfinále.

Radost českých juniorů ve čtvrtfinále MS proti Švýcarsku.Radost českých juniorů ve čtvrtfinále MS proti ŠvýcarskuZdroj: ČTK/AP/Darren Calabrese

Začátek duelu proti Švýcarům se přitom nevyvíjel vůbec dobře. Hned z první střely na Suchánka udeřil útočník Robin, čeští mladíci tak museli v hlavách urychleně překopat všechny plány. „Kluci pak ale ukázali velkou mentální a vnitřní sílu. Vůbec jsme se nesesypali a šli jsme do toho naplno,“ chválil výkon národního týmu sedmapadesátiletý kouč. 

Nakonec se z toho vyklubalo další devítigólové vítězství. A další zápas, ve kterém česká dvacítka vyčnívala ve všech herních aspektech. „Takový výsledek jsme asi ani nečekali. Ale je skvělé, že je to skóre takhle velké, snad nám to bude takhle padat i v dalším zápase,“ prozradil hrdina večera Marcel Marcel.

Kouč Rulík: Víme, na koho jdeme

Cesta českých juniorů za vysněnou medailí bude pokračovat už ve středu večer. Do cesty se tentokrát postaví Švédsko, se kterým už dvacítka svedla vzájemný souboj v základní skupině. Tehdy se z vítězství 3:2 po prodloužení radovali Seveřané.

Brankář české dvacítky Tomáš Suchánek
Brankář sbírá více bodů než útočníci. Rekord? Zní to dobře, směje se Suchánek

„Už jsme s nimi hráli v základní části, což si myslím, že je… No, nebudu to říkat. Zkrátka ale víme, proti komu jdeme,“ řekl Rulík na adresu semifinálového soupeře. 

Poctivá defenzíva, vyrovnaný výkon po celou dobu utkání a schopnost využít jakékoliv mezírky ve hře Švédů. Jen to může českým teenagerům zařídit místenku do historického finále.

„Doufám, že si tu placku odvezeme, ať máme s kluky hezké vzpomínky, protože v takové sestavě už se nesejdeme, tak ať si to uděláme sladké,“ věří devatenáctiletý útočník Marcel. 

Semifinále české dvacítky proti Švédsku je na programu ve středu od 20.30. Půl hodiny po půlnoci pak určí druhého finalistu zámořský duel mezi domácí Kanadou a USA.