Na druhou stranu nemá smysl zastírat, že tenhle rodák z Pelhřimova na první pohled zaujme právě zmíněnou střelou. V NHL není nouze o bombarďáky s dynamitem v hokejce, Frk mezi nimi ale může zaujmout přední místo. Pálí pohotově, prudce a přesně. Právě to si od něj v Detroitu slibují.

Jaromír Jágr.
Jágr míří do kolébky hokeje. V Calgary ho však čeká mnohem nižší plat

„Poprvé jsem si toho všiml asi ve dvanácti letech. Měl jsem tvrdší střelu, než starší kluci. A vydrželo mi to,“ svěřil se Frk, který si už za velkou louží prožil leccos. Tři roky hrál v juniorce (a vyhrál QMJHL), další čtyři roky se otrkával na farmě Detroitu v Grand Rapids (a vyhrál AHL). A sen o gólech v NHL se ne a ne splnit.

Zvažoval i odchod do Ruska

Loni se neprosadil v přípravném kempu Red Wings a klub ho zapsal na listinu volných hráčů, z níž si ho vybrala Carolina. Tam sice konečně ve dvou zápasech okusil atmosféru elitní ligy, nedostal ale skoro žádný prostor a řízením osudu nakonec skončil znovu na farmě Detroitu.

Frk dokonce zvažoval, že dá přednost jistotě v Evropě, než aby se dál pachtil v zámoří. „Nabídky z Evropy jsem měl, ve hře byla i KHL. Došel jsem ale k tomu, že to v Americe ještě na rok zkusím,“ svěřil se před časem. A vida kemp Detroitu mu vyšel na jedničku a sezonu by měl odstartovat v týmu Red Wings. Dokonce ve druhém útoku.

„Jeho střela je neskutečná zbraň. Když vypálí, můžou nastat jen dvě věci. Buď budeme mít velkou šanci na dorážku, nebo puk skončí v síti,“ řekl o Frkových střeleckých schopnostech detroitský trenér Jeff Blashill.

Útočník Sparty Václav Kadlec
Rozlučka s kvalifikací: Jarolím vzal do reprezentace i Kadlece

Jenom drtivou střelou by si ale místo v šatně Red Wings nevybojoval. Frkova hra byla vždycky především o střílení gólů, zároveň ale pochopil, že pokud se chce trvale usadit v NHL, musí toho nabídnout víc. V minulosti byl kritizován kvůli slabšímu bruslení a bránění.

„Je jasné, že musím být dobrý na celém kluzišti, nejenom v útočném pásmu. Musím vědět, co dělat, i když nás soupeř zamkne v obranné třetině,“ uvědomuje si Frk.

Další mladé české naděje

V posledních letech se často ozývaly nářky, že český hokej v NHL čím dál víc vyklízí pozice. O to víc těší případy jako je ten Frkův. Navíc není ojedinělý letošní přípravné kempy se vydařily i dalším borcům s ambicí proniknout do nejlepší ligy světa.

Třeba takový Filip Chytil příkladně bojoval o místo v sestavě New York Rangers. „Je to šikovný kluk, navíc i dobře brání,“ chválil teprve osmnáctiletého forvarda ostřílenější kolega Mats Zuccarello. Je otázka, jak dlouho Chytil v týmu Rangers vydrží, ale kariéru má rozjetou hodně nadějně.

Jsou tu i další hráči. Góly Tomáše Hyky uhranuly nováčka z Las Vegas, mladičký Martin Nečas hodně zaujal Carolinu. Jakub Vrána zase doufá, že se konečně usadí v sestavě Washingtonu a přesvědčí všechny o svém talentu.

A dalo by se ještě notnou chvilku pokračovat. Zazáří letos v NHL český hokej?

Martin Zeman z Plzně.
Plzeňský žolík Zeman: Jedeme si svoji hru, svoje zápasy