V minulé sezoně připomínala holešovická Tesla Arena zakletý hrad z pohádky, pokrytý černým flórem. Ze všech koutů na fanoušky vanula tíseň a beznaděj, soupeři si na tamní led jezdili pro povinné body.

Ale v posledních týdnech? Všechno je jinak jako mávnutím kouzelného proutku. Hokejová Sparta znovu válí, v extraligové tabulce se tlačí na vrchol a ochozy stařičké haly si opět zvykají na jásot a smích.

„V porovnání s loňskem je to ohromný skok. Lidi vidí, že jsme v pohodě, v kabině je skvělá atmosféra,“ pochvaluje si obránce Jan Hanzlík, který nedávno překonal metu 600 zápasů v nejvyšší soutěži v dresu Sparty.

Ovšem i když to tak možná na první pohled působí, mávnutí kouzelného proutku vleklou sparťanskou krizi nevyřešilo. Klíčem k vzestupu byl nebývalý průvan v kádru pod taktovkou nového trenéra Josefa Jandače.

Sparta už není sdružením hokejových profesorů s hvězdnými jmény, ale vybledlou výkonností. Jandač pražský celek od základu proměnil, omladil a od hráčů vyžaduje důraz, nasazení a obětavost.

„Hlavní je dodržování taktiky a poctivá obrana. Když to dodržujete, můžete porazit každého,“ myslí si jedna z letních posil, slovenský obránce Michal Sersen.

Co tedy zdobí letošní Spartu?

Pevná obrana, dočasně vyztužená i obávaným tvrďákem Davidem Kočím. Útok, v němž se prosazují dravé mladé pušky i protřelí veteráni, jako Petrové Ton a Tenkrát. A kvalitní gólmani.

Od začátku sezony se v brance dařilo Tomáši Pöpperlemu. V posledních dvou ligových duelech dostal konečně šanci i Martin Falter a vedl si výtečně. S Pardubicemi inkasoval jen jednou, s brněnskou Kometou dokonce vychytal čisté konto.

„Cítíme, jak se při domácích zápasech zlepšuje atmosféra. Lidé se nás snaží hnát dopředu,“ povídal po výhře nad Kometou spokojený gólman Falter.

Sezona je ještě dlouhá a málokoho během ní mine kratší či delší výsledková krize. Na Spartě si ale můžou být jistí jedním – tak strašné jako loni už to nebude. Rudí v úterý vystoupali na druhé místo v tabulce a jejich jízda nekončí.