Hertl touží nést zase o něco více zodpovědnosti a táhnout Sharks do těžkých bitev NHL. I když dobře ví, že pro klub nebude snadné vypořádat se s Pavelského odchodem. "Je jasné, že ho budeme postrádat. Joe je skvělý kluk a pomohl mi hned od mé první sezony tady. V průběhu let jsme se hodně sblížili a vždy je těžké, když přijdete o takového spoluhráče a kamaráda. Chci udělat další krok nahoru a sám být tím týmovým lídrem," řekl Hertl na mediální akci v Chicagu.

Jaromír Jágr při turnaji v Bolzanu, kam se vrátil po pětadvaceti letech.
Nezapomněli. Italští diváci vítali Jágra potleskem

Pavelski byl dlouholetou oporou Sharks. V základní části odehrál v jejich dresu 963 zápasů a připsal si 761 bodů za 355 gólů a 406 asistencí. Dalších 100 bodů přidal ve 134 utkáních play off o Stanley Cup, na který však klub i nadále čeká.

"Joe s námi pořád mluvil, když se nám zrovna příliš nedařilo. Ať už na ledě nebo v kabině. Teď je to na mně a dalších hráčích, jako je třeba Logan Couture. Chci být tím, kdo pomůže mladým klukům, ukáže jim to tady a bude s nimi mluvit. Přesně jako tehdy se mnou mluvil Pavelski, tak tu chci být i já pro mladé hráče, aby se na mě mohli obrátit," prohlásil Hertl.

Ve hře je pokračování Thorntona

Pětadvacetiletý odchovanec pražské Slavie má za sebou individuálně vynikající sezonu, která skončila až ve finále Západní konference, v němž San Jose prohrálo s pozdějšími šampiony St. Louis Blues. V základní části byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu za bekem Brentem Burnsem a během 77 zápasů posunul svá osobní maxima v gólech (35), nahrávkách (39) i bodech (74). V 19 duelech play off přidal 15 bodů (10+5).

Alex Ovečkin a Dimitryj Orlov v dresu Washington Capitals.
Ruská jistota. Proč Češi opouštějí NHL?

Hertl pevně věří, že se k týmu vrátí alespoň další zkušený útočník Joe Thornton. Čtyřicetiletý centr zatím nemá kontrakt na příští sezonu a není si zatím jistý, zda bude pokračovat, ale i tak se naplno připravuje. "Myslím, že do toho půjde. Posledních pár dnů jsem byl v San Jose a viděl ho, jak tvrdě na sobě dře. Věřím, že bude zpět a připravený," řekl Hertl.

Thornton je dalším z těch, kteří Hertlovi na začátku jeho cesty v NHL hodně pomohli. "Během těch šesti let jsem se od něho mohl učit. Choval se ke mně vždycky skvěle. A není pochyb o tom, že pro naše mladé hráče by bylo úžasnou motivací mít ho na ledě a vidět, jak každý den tvrdě pracuje," dodal Hertl.